Na Makarskou rivieru v Chorvatsku s podporou města v květnu a červnu odjedou téměř dvě stovky lidí. Rozhodovat bude, jak rychle se přihlásí. Na rekreaci seniorů radnice vyčlenila milion korun.

„Přišla jsem asi čtvrt hodinu před osmou, byla tu už zhruba dvacítka lidí,“ řekla spokojeně jednasedmdesátiletá Emília Svatoňová. K moři se chce vypravit už v květnu. Na zájezd pojede sama. „Nevadí mi to, nemam problém se s lidmi seznámit,“ dodala.

Výběrové řízení města na uspořádání dovolených pro důchodce vyhrála znojemská cestovní kancelář ABC Tours. V tříhvězdičkovém hotelu bude nejrychlejší šťastlivce čekat kromě ubytování i jídlo, výlety a večerní tanečky. Na vše bude dohlížet po celou dobu zájezdu lékař. Za jednoho výletníka si cestovní kancelář zaúčtuje přes deset tisíc korun. Zhruba polovinu částky zaplatí město.

„S nabídkou jsme spokojeni, i když bychom si dovelenou mohli zaplatit sami,“ řekla osmašedesátiletá žena, které si nepřála být jmenována. S manželem jezdí k moři pravidelně. Naposledy spolu letěli vloni za dvanáct tisíc na deset dní do Tuniska. „Nejvíce se bojím té cesty autobusem. Do Chorvatska je to opravdu daleko,“ dodal její muž.

Rada se rozhodla poslat důchodce k moři na jednom ze svých prvních letošních zasedáních. Inspiroval ji k tomu příklad slovenského partnerského města. Někteří koaliční partneři ale s nápadem nesouhlasili. „Já osobně to považuji za nesystémové řešení. Mohou tam jezdit jen lidé zdraví, kteří mají i nějaké finanční zázemí. Peníze, když už je máme, bych investoval jinak,“ řekl místostarosta Pavel Balík.

Město kromě nové nabídky pro důchodce několik let organizuje i speciální tábory pro děti ze sociálně slabších rodin, či děti zaměstnanců věznice.