"Naposledy jsem byla u moře před pětatřiceti lety. Moc se těším. Do moře vlezu, ikdyby bylo ledové," řekla Marta Belešová. Spolu s ostatnimi v pondělí večer čekala na autobus, který je po dvanácti hodinách doveze k vysněné dovolené.

Znojemská městská rada se rozhodla poslat důchodce k moři na začátku letošního roku. Inspiroval ji k tomu příklad slovenského partnerského města. Na Makarskou rivieru jich pojedou necelé dvě stovky.

Někteří koaliční partneři ale s nápadem nesouhlasili. „Já osobně to považuji za nesystémové řešení. Mohou tam jezdit jen lidé zdraví, kteří mají i nějaké finanční zázemí. Peníze, když už je máme, bych investoval jinak,“ řekl místostarosta Pavel Balík. Z městského rozpočtu za dovolenou radnice vydá milion korun.

„Z ceny zájezdu zaplatí cestující jen polovinu (zhruba pět tisíc korun), druhou půlku uhradí město Znojmo. Zájezdy organizuje cestovní kancelář, která má s podobnými pobyty mnoho zkušeností,“ uvedla mluvčí města Denisa Šipošová. I když v první den, kdy se důchodci na akci mohli přihlásit, byla kapacita zájezdů téměř vyčerpána, na prvním z turnusů zbyla ještě volná místa. „Někteří přihlášení zrušili cestu ze zdravotních důvodů,“ řekla Denisa Šipošová.

Další týdenní turnusy budou následovat až do půlky června.