Necelých osmnáct set lidí v důchodovém věku přibylo na Znojemsku za posledních deset let. I přes tento nárůst nezvyšují domy pro důchodce počet ubytovacích míst, ba naopak. Kvůli modernizaci, zkvalitňování služeb a pohodlí klientů většina těchto zařízení kapacity snižuje.

Sehnat místo v domově důchodců není vůbec jednoduché, jsou plně obsazené. Seznamy žadatelů navíc stále rostou. Jediná zařízení, která nabídnou nová místa, je zatím nedokončená budova ve Znojmě U Lesíka a dosud jen plánovaná stavba nového domova důchodců v Miroslavi.

„V tuto chvíli řemeslníci začínají s přípravou pro zdravotní instalace a vzduchotechniku v té části budovy, která je již zakrytá. Dále osazují střešní vazníky a zpracovává se projektová dokumentace na vnitřní vybavení. Zatím vše běží podle časového harmonogramu,“ popsal současný stav chystaného domu s pečovatelskou službou a domova pro důchodce místostarosta Znojma Pavel Balík.

Předpokládaná doba uvedení zařízení do provozu je začátek příštího roku. „Přibude devětadevadesát nových lůžek. Už v tuto chvíli je ale na sto osmdesát zájemců. Seznam lidí, které zde ubytujeme, musíme zajisté připravit s předstihem,“ nastínil Balík. Doplnil, že aktuálně není naplánována žádná jiná výstavba podobného zařízení.

Miroslav na nový objekt zatím stále čeká. Domov důchodců má vyrůst na pozemcích bývalé školní zahrady, které město darovalo Jihomoravskému kraji.

„Jde o projekt, který kraj zahrnul mezi akce financované z půjčky u Evropské investiční banky. Situace se má tak, že se momentálně připravuje projektová dokumentace, při které je město nápomocno,“ řekl místostarosta Roman Volf.

Stávající dům s pečovatelskou službou, který ve městě funguje, má osmatřicet bytů se stejným počtem nájemníků. Rozšiřovat se nebude.

DPS a domovy důchodců

Znojmo 574, 487
M. Krumlov 90, cca 60
Miroslav 38, cca 58
Plaveč 73, 20
Jevišovice 105, cca 70
Božice 84, cca 50
Hostim 67, cca 40
Skalice 66, cca 70
Šanov 78, od března 140 míst

(První číslo: naplněná kapacita; druhé číslo: nové žádosti)

Ostatním zařízením, která na Znojemsku nabízí a poskytují sociální služby, klientů ubývá. Důvod je modernizace, úpravy a snižování počtu lůžek kvůli zvýšení pohodlí jednotlivých ubytovaných. V Plavči na konci loňského roku dokončili rozsáhlou rekonstrukci. Ubylo deset míst.

„Celé prostředí je modernější, vyměnili jsme veškeré rozvody, odpady, topení a vyřešili jsme i bariérovost. Zmenšili jsme také velikost pokojů, takže jsou nyní dvoulůžkové s novým komunikačním systémem. Kapacitu jsme tedy museli snížit o deset lůžek,“ popsal změny ředitel zařízení František Vybíral.
Další plně obsazené zařízení je v Hostimi. Za posledních šest let zde domov také redukoval stavy klientů.

„Dříve jsme ubytovali až na osmdesát lidí. S ohledem na standardy a kvalitu péče se stav postupně snižoval. Nyní jsme na sedmašedesáti lůžkách,“ sdělil ředitel domova Jindřich Formánek.

Snad jediným místem, kde nabídka převyšuje poptávku, je Šanov. Tam od léta 2010 funguje soukromá organizace, která poskytuje sociální služby.

„Plně v provozu jsou dva pavilony, kde je osmasedmdesát míst. Třetí chystáme otevřít během března. Ten poskytne dalších dvaačtyřicet míst. Obsazení jsme z osmdesáti procent, takže volných míst je zatím dost,“ spočítal ředitel Jiří Dušek.