Dlouhé odpoledne a dvě důležitá jednání čekají v pondělí znojemské zastupitele i všechny, kteří se zajímají o veřejný život. Ve tři hodiny odpoledne začíná totiž předposlední zasedání zastupitelstva před podzimními komunálními volbami. Na programu má například klíčové vyhlášení nového územního plánu Znojma či informace o opravách fotbalového stadionu.

Už na půl šestou podvečer ale představitelé města svolali veřejnou debatu o tom, kam umístit nový krytý bazén. Zastupitelé tradičně zasednou na radnici v Obrokové ulici, diskuse se uskuteční v restauraci na loucké plovárně.

Podle mluvčí města Zuzany Pastrňákové se termíny sešly proto, že radnice musela respektovat požadavky externistky, která vystoupí na debatě k plánované stavbě bazénu. Zastupitelé přitom obvykle zasedají až v úterý.

Varianta přesunout s termínem i místo konání zastupitelstva například do Louckého kláštera ale podle všeho na radnici nikoho nenapadla. „O změně místa jednání jsme neuvažovali. V minulosti končila většinou zastupitelstva kolem páté hodiny odpolední a předpokládám, že to tak bude o nyní," vysvětlila mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Zvolený postup překvapil opozičního zastupitele Jiřího Kacetla. „Předpokládal jsem, že zastupitelstvo bude jako obyčejně v úterý. Zaráží mě to zejména proto, že v programu je i územní plán. Celou obsáhlou dokumentaci jsme dostali sotva týden předem a to přitom obsahuje například vypořádání všech vznesených připomínek a námitek, " upozornil zastupitel.

Na debatě předloží radnice mimo jiné výsledky srovnávací studie umístění bazénu v Louce a rozšíření lázní, kterou radní zadali právě projektantům pracujícím na dokumentaci k novému bazénu.

Podle představitelů města chce radnice rozhodovat o umístění nového bazénu po důkladné debatě.

„Jsme si vědomi toho, že jde o nákladnou, ale i důležitou stavbu, která se bezprostředně dotýká nejen plavecké veřejnosti, ale všech Znojmáků. Proto chceme občany seznámit s tím, proč se o výstavbě krytého bazénu uvažuje, jaké to s sebou přináší výhody a nevýhody a jak by mohl celý areál vypadat," uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Jak upřesnila mluvčí Pastrňáková, plány města počítají s vybudováním zařízení poskytujícím i pro širší služby. „Podle nynějších návrhů by krytý bazén měl obsahovat plavecký a relaxační bazén, vířivku a dětský bazén v přízemí, v prvním patře bude wellness část, kde se počítá se saunou, párou a fitness. Konkrétní druh i rozsah těchto atrakcí, stejně jako počet drah plaveckého bazénu, bude součástí dalších jednání," sdělila mluvčí.

Na diskusi se o bazénu chystá i opoziční zastupitel a bývalý plavecký olympionik Květoslav Svoboda. „Souhlasím, že musíme zvážit všechna pro a proti. Mám pár faktů, která chci předložit, a pár dotazů, které hodlám vznést. Osobně jsem stále toho názoru, že pozitiva převažují spíše u varianty obnovy a rozšíření stávajících lázní v centru města. V každém případě je nutné vše důkladně zvážit a prodiskutovat, abychom pak mohli konečně stavbu dotáhnout do konce," uvedl zastupitel. Podotkl ještě, že podnik, kam město diskusi svolalo, mu přijde poměrně malý.

Naproti tomu plavecký trenér Jiří Kyněra, který v minulosti prosazoval modernizaci lázní, se nyní kloní spíše k stavbě v Louce.

„Když jsem usiloval o modernizaci lázní, Louka ještě nebyla. Pokud by dnes oprava lázní měla stát nějakých padesát či osmdesát milionů, bylo by to špatné řešení, protože postavit z gruntu nový komplex, kde bude všechno pohromadě, je perspektivnější," argumentoval Kyněra.