Chodí si do nich hrát děti, dospělí tam vyhazují odpad. Dva objekty po pohraniční stráži v regionu jsou ve velmi špatném stavu. Oba jsou v rukou soukromých vlastníků. Hrozí tam i úraz. Dobře jsou si toho vědomi starostové obou příhraničních obcí.

První stojí těsně u silnice mezi Helvínem a bývalým bezcelním pásmem u hranic s Rakouskem. „Ten dům patří soukromé firmě. Je v hrozném stavu. Někdo rozkradl plot, okolo je veliký nepořádek a padá tam i střecha a stropy," uvedl starosta Hevlína Jiří Dohnal.

Soukromá společnost podle starosty tam chtěla vybudovat hotel nebo ubytovací zařízení. „Ovšem podnikatelský záměr jim nevyšel. Proto jsme firmu vyzvali, aby objekt dali do pořádku a zabezpečili ho. Protože tam lezou děcka a hrozí úraz," naznačil Dohnal.

První muž Hevlína si myslí, že levnější než rekonstrukce už patrně bude zboření a odstranění budovy.

V ještě horším stavu je bývalá rota v Šatově. „Objekt patří soukromé osobě. Aktuálně je asi za osm milionů korun na prodej. Je to rozkradené, neoplocené, je tam hrozný nepořádek," postěžoval si tamní starosta Petr Javůrek. „Minulý týden jsem na místě byl s lidmi z odboru životního prostředí. Budeme majitele vyzývat k vyřešení tohoto stavu, vyloučit se nedá ani demolice," dodal Javůrek.

Jsou ale i opačné případy. Nejčerstvěji se jedná o bývalou rotu Devět mlýnů nedaleko Hnanic. Tam soukromá společnost přestavěla nevzhledný krabicový objekt na atraktivní hotel s restaurací. Slouží jako určitá vstupní brána do Národního parku Podyjí. Jen pár set metrů od hotelu je například turisticky velmi atraktivní lokalita Šobes se známou vinicí.

Život kypí také v budově po strážcích hranic v Ječmeništi nedaleko Dyjákoviček. Po změně vlastníka tam i nadále funguje Jelení farma. „V sezoně turistům nabízíme ubytování v penzionu a občerstvení. K dispozici máme čtrnáct lůžek. Máme zde pět kusů jelenů, z toho jednoho dvaceteráka, chováme ovce, kozy a kachny," řekla zaměstnankyně Jelení farmy Věra Pexová. Okolí farmy láká k vycházkám i k vyjížďkám na kole.

Pustý je ovšem nedaleký rozsáhlý objekt u Hatí. Jde o nepřehlédnutelný šedý panelový dům. Dnes patří Dyjákovičkám. „Teprve nedávno skončila soudní pře o objekt. Nyní patří obci. Je bohužel ve špatném stavu. Snažíme se na něm provádět nezbytné opravy, aby do domu nepršelo," přiblížil starosta Dyjákoviček Miroslav Pavlačka.

„Podle znalce má nyní hodnotu asi pětadvacet milionů korun. Nejspíš jej nabídneme k pronájmu či prodeji. Byli tu sice zájemci, ale vždy se jen podívali a zmizeli," doplnil Pavlačka s tím, že by si dokázal představit využití objektu například jako dům pro seniory.

Život naopak tepe v budově v Dyjákovicích. Poté, kdy ji před lety definitivně opustila pohraniční policie, chodí do ní už jen zaměstnanci soukromé firmy. Ta vyrábí například sklářské vany či slévárenské nebo pekařské pece.

Před třemi lety také opět ožil areál na kraji lesa u Podmolí. Také tam za dob totality žili a pracovali muži z zelených uniformách pohraničníků. Dnes zde zájemce objeví novou roubenou budovu lesní správy a terénní služby Národního parku Podyjí. Demolice starých staveb, revitalizace areálu, stavba nové dřevěné budovy a obnova původních staveb stála téměř jednadvacet milionů korun.