Žádná exekuce, může se stavět dál a přijdou zřejmě i přislíbené dva miliony korun od města. To si nyní může říkat brněnský architekt Petr Skrušný, který ve Znojmě opravuje historický dům v centru Znojma. Zelenou pro pozastavenou dotaci dali znojemští radní v polovině března poté, kdy zjistili, že exekuce vydaná na tuto budovu je zastavena.

Rada města proto doporučí zastupitelstvu revokovat dřívější usnesení, kterým dotaci ve výši dva miliony korun pozastavili. Zastupitelé by se touto otázkou měli zabývat na svém jednání koncem dubna.

O novém vývoji situace ví majitel znojemské stavební firmy Václav Šalomoun, který se až donedávna na opravách historického domu podílel. „Majitel dal vše do pořádku, dům už není v konkursu a na stavbě se opět pracuje. Jsem rád, že vše dobře dopadlo a že práce na opravě tohoto domu pokračují," řekl dnes již bývalý člen představenstva Skrušného společnosti Václav Šalomoun. Jak dodal, důmmůže být opravený v létě či na podzim příštího roku.

Aktuální reakci architekta Skrušného se redakci Znojemskému deníku nepodařilo získat. Podle informací, které redakce získala, je aktuálně v zahraničí.

Dostavbu domu ohrozily loni spory někdejších společníků. Kvůli následné exekuci váznoucí na hrubé stavbě objektu museli znojemští zastupitelé zrušit předběžný souhlas s vyplacením městské dotace investorovi. Skrušného společnost měla z Fondu revitalizace městské památkové rezervace dostat dva miliony korun, předběžný souhlas k tomu zastupitelstvo dalo před čtyřmi roky. „Je to samozřejmě hodně nepříjemná záležitost. Vznikla proto, že člověk, který už ve společnosti není, nadělal falešné směnky. Chápu, že město v této situaci, kdy nevidí jistotu, že dům dostavíme, pozastavilo dotaci. Děláme vše pro to, abychom celou věc vyřešili a mohli pokračovat dál," naznačil vloni Šalomoun poté, kdy město pozastavilo slíbenou dotaci.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Kacetla město jinou možnost postupu loni nemělo. „Za daných okolností město nemohlo udělat nic jiného než svůj předběžný souhlas stáhnout. Těžko celou věc komentovat, podle všeho je to důsledek velkého střetu mezi panem Skrušným a jeho bývalým společníkem v podnikání, který ho snad připravil o nějaké peníze," sdělil již dříve Kacetl.

Nová podoba domu se Kacetlovi zamlouvá. „Je to nesporně posun k lepšímu, dům je pod střechou, zajištěný. Osobně si myslím, že ve zvolené podobě vhodně dotváří městské prostředí. Jsem rád, že v tomto případě památkáři na první patro kývli," podotkl Kacetl.

Znojemský památkář Jan Kozdas byl ve svém hodnocení zdrženlivý. „Dům nepochybně zapadá do svého prostředí. Stavebníkovi nelze nic vytknout, protože dodržuje všechna závazná vyjádření. Na druhé straně vím, že na obnovu horního patra, jehož historickou podobu neznáme, jsou různé názory," dodal památkář.