Jedny z nejlevnějších dušičkových věnců nabízí ve Znojmě květinářství Camellia v Hvězdové ulici. Jejich cena zde začíná na sto šestašedesáti korunách. Náročnější zákazníci, kteří si vyberou větší vazbu, za ni ale zaplatí i tisícovku. Právě teď je v prodejně největší shon, lidé začínají na svátky nakupovat s předstihem. „Trendy jsou pořád stejné, někdo má rád umělé materiály, někdo přírodní, je to půl na půl. Současné trendy u nás ve Znojmě moc nejedou," zhodnotila majitelka květinářství Ivana Šobová.

Naopak na modernější vazby sází v květinářství Jordánová. „Děláme spíše exotické zajímavé věci a to u nás jde hodně. Zákazníci u nás najdou čerstvé, sušené i umělé dekorace," popsala floristka Ludmila Jordánová. Ceny věnců se zde pohybují od dvou stovek třeba i do dvou tisíc. Střední dekorace vychází zhruba na pět set korun.

Zejména v období před svátkem Památky zesnulých lidé míří na místa, kde odpočívají jejich blízcí. Poznáte tento venkovský hřbitov?
Vzpomínky, svíčky a věnce. Dušičky se blíží. Poznáte hřbitov na Znojemsku?

V Květince Pospíchal ve Velké Michalské ulici nabízí věnce ve velikosti od pětadvaceti do čtyřiceti centimetrů. Oblíbeným materiálem je zde stříbrný smrk, z něj vyrobené věnce prodávají místní floristé od tří do šesti set korun.

Praktickým řešením je nákup hřbitovního kvítí přímo v Suchohrdelské ulici. Nejlevněji zde zákazníci pořídí například dvaceticentimetrový mechový věneček, ten stojí dvě stě korun. Za větší a zdobnější dekorace zaplatí lidé i tisícovku.

Někdy jsou lidé ochotni zaplatit i víc. „Mám objednávku i na dva tisíce. Nejvíce jdou na odbyt přírodní materiály. V základě věnců je vždy buď chvojí, šišky nebo mech. Osobně mám ráda indické a africké sušiny, ty jsou specifické a lidem se líbí. Chvojí jako základ v dušičkových dekoracích ale pořád převládá," zamyslela se floristka Miluše Sobotová.

U hřbitova prodává květiny už sedm let. Počet zákazníků je podle ní na dušičky každý rok zhruba stejný. „Pamětníci, co tady prodávali dřív ale říkali, že chodívalo více lidí," dodává Sobotová.

Kromě kamenných prodejen nakoupí Znojemští dušičkové věnce i u trhovců. Ti prodávají každé všední a sobotní dopoledne na Masarykově náměstí.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Na tradiční podzimní vřes a zapálenou svíčku sází už několik let například Petra Vyhlídalová. Letos se rozhodla pro změnu. „Většinou věnce nekupuju, ale letos se mi zalíbil tady ten malý z mechu. Nebyl vůbec drahý, tak jsem ho vzala," popsala žena.

K čerstvým řezaným či živým květinám se přiklání také majitelka květinářství U Levandule Věra Musilová. „Myslím si, že obecně by se měl trend posunout spíše k moderním vazbám, k menším věcem či svícnům. Klasické dušičkové dekorace, jako jsou koše s uchem, vypichované kytice a tak dále, se dělaly před třiceti lety. Podle mě je to už překonané," vyjádřila se floristka.

Pohled na Vranovskou přehradu v pondělí 23. října.
VIDEO: Podzimní Vranovská přehrada z nebe. Podívejte se, jaký je stav vody

Dušičková nákupní horečka potrvá podle Musilové až do konce příštího týdne. „Velké věnce děláme jen na objednávku. Je potřeba hodně materiálu, dá to hodně práce. Dušičkový věnec vychází na patnáct až osmnáct set, takovou záležitost už každý zákazník nekoupí. Do volného prodeje dáváme jen misky či košíky. Trend jsou chryzantémy, vřesy, moderní nádoby, ale ne hromady chvojí," podotkla majitelka květinářství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT. Obchvatu Znojma pomůže nový trumf, přispěje k boji proti aktivistům

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová