Snahu správců hřbitovů před Dušičkami uklidit cesty a prostranství komplikuje větrné počasí. „Uklízíme nyní denně, včetně víkendů, ale vítr nám moc nepomáhá. Kontejnery jsou proto stále plné,“ popsal Radoslav Habrdle, šéf Městské zeleně, která má správu devíti hřbitovů ve Znojmě a připojených částech na starosti.

Jak dodal, od listopadu sice platí na ústředním a louckém hřbitově kratší zimní otevírací doba, ale vzhledem k Dušičkám bude otevřeno déle. „Jak na ústředním hřbitově, tak na louckém je celý tento týden otevřeno do osmi večer, prodloužení necháme zřejmě i pro příští týden,“ dodal Habdrdle.

Podobná je situace v Moravském Krumlově, kde organizace Služby města spravuje čtyři hřbitovy. „Už čtrnáct dní se více věnujeme úklidu, kvůli větru opakovaně, doplnili jsme další kontejnery, aby si lidé mohli uklízet svá hrobová místa. Zimní otevírací doba je kvůli brzké tmě do šesti večer, ale není problém ji nyní o Dušičkách dle potřeby prodloužit,“ řekl ředitel Služeb města Jiří Čemerka.

Někteří pozůstalí se k návštěvě hřbitova teprve chystají. „Máme hrob osázený, proto tam chodívám častěji v létě, když je potřeba téměř denně zalévat. Před Dušičkami jsem to ještě nestihl, ale do konce týdne určitě zajdu,“ řekl Václav Kučera, který chodí na na znojemský ústřední hřbitov.

Na hřbitovy a silnice kolem nich se nyní více zaměřují i policisté a strážníci. „Zvýšený dohled má pořádková služba i dopravní policisté. Doporučujeme dbát obvyklé opatrnosti, to znamená nenechávat odložené věci v autech i na samotných hřbitovech. Zloději totiž dokáží ukrást i odloženou kabelku, zatímco člověk upravuje hrob,“ poukázala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Dennímu i nočnímu dohled na hřbitovech se nyní věnují i znojemští a krumlovští strážníci. „Vedle hlídek máme nasazené i i fotopasti, které se osvědčují jako velmi dobrá prevence,“ řekl šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa.