Doposud platili obyvatelé Znojma 560 korun za gigajoule, tato cena ale platí jen do konce roku. Díky vládnímu zastropování cen ale lidé ve Znojmě nebudou platit za teplo víc, než je v Česku obvyklé. A to navzdory tomu, že cena za plyn, který město nakupuje na spotovém trhu, je několikanásobně vyšší. „Zastropování cen státem je stěžejní, nikdo nedokáže v tuto chvíli odhadnout jak se budou ceny vyvíjet. Momentálně se na trhu pohybují kolem 3 900 korun za gigajoule,“ upřesnil Svoboda.

Na nový výměr ještě čekají obyvatelé zhruba čtyřicítky bytů v domě na Pražské ulici. „Jsme netrpěliví, asi před třemi týdny jsme podepisovali smlouvu o zajištěných dodávkách tepla, ale bez ceny. Doposud jsme jako tříčlenná rodina platili měsíční zálohy kolem jedenácti set korun, čekáme, co přijde,“ neměla ještě k dispozici nová čísla o platbách Kateřina Peřinková, obyvatelka a představitelka společenství vlastníků.

Štěpka i odpadky, budoucnost Znojma pro výrobu tepla. Projekt na němž se dohodlo město se svozovou společností FCC. Na snímku zpracované palivo.
Znojemští budou topit odpadky. Už počítají výrobu levného paliva pro celé město

Průměrná domácnost spotřebuje podle statistik zhruba čtyřicet gigajoulů tepelné energie pro vytápění a ohřev vody. To ve Znojmě doposud obnášelo víc jak 22 tisíc korun za rok. Nově by při stejné spotřebě měli lidé zaplatit skoro 60 tisíc korun.

Nízké zálohy, předčasná radost

Zrádné mohou být naopak nízké zálohy, správci domů je totiž musí počítat podle skutečné spotřeby v minulém období. A ta nemusí reflektovat novou situaci. Tak jako se to stalo Petru Peřinkovi. „Nový rozpis úhrad na zálohy za teplo a ohřev vody máme nižší asi o dvě stě korun, zřejmě díky tomu, že jsme část roku pobývali s rodinou mimo byt,“ podělil se jiný obyvatel sídliště Pražská, shoda jmen je náhodná.

Před předčasnou radostí ale varoval provozní ředitel Znojemské tepelné společnosti Luboš Havlík. „Pokud lidé loni protopili třeba polovinu běžné spotřeby, počítají jim správci domu zálohy z této spotřeby. Na konci roku při vyúčtování ale mohou pak lidé doplácet velmi vysoké částky,“ upozornil Havlík.

Aby lidé, jimž byla vyměřena nízká záloha, nebyli při konečném zúčtování překvapeni astronomicky vysokým doplatkem doporučil si dobrovolně zažádat o zvýšení záloh. „Při doplatku je to nebude tolik bolet a pokud budou mít přeplatek, vrátí se jim,“ doporučil Havlík.

Na pondělním jednání zastupitelů vedli politici diskusi ohledně možnosti pružných záloh, aby v případě snížené ceny energie na trhu nezatěžovaly vysoké zálohy obyvatele po celý rok. „Už se ukazuje, že spotové ceny jsou pod vládním stropem. Řada měst nastavuje zálohy dynamicky, podle reálné spotřeby. Lidem by pomohly pružné zálohy, které by na nižší cenu reagovaly,“ navrhoval bývalý starosta Znojma Jakub Malačka.

Možnost pružných záloh nevyloučila ani starostka Znojma Ivana Solařová. „Cena byla teprve stanovena, zvažujeme, že zálohy by byly stanovené třeba na dva či tři měsíce, vedeme v patrnosti podněty občanů, které jsme dostali a zabýváme se tím,“ uvedla Solařová.

Případnou možnost úpravy záloh pro klienty Znojemské tepelné společnosti projedná vedení města v následujícím roce s ředitelem společnosti. „Budeme se zabývat i možnostmi cenové úlevy pro sociálně slabší skupiny obyvatel. Případnému rozhodnutí bude předcházet analýza situace,“ vzkázala Solařová.

Ilustrační snímek. Peníze
Znojmo bude hospodařit se ztrátou 368 milionů, schválili zastupitelé

Vedení města se podle ní zabývá i možnostmi, jak podpořit občany, na které dopadá tíživá ekonomická situace. „Analyzujeme data a možnosti, aby byla pomoc opravdu cílená. Nechceme sahat k plošným opatřením, to si v tuto chvíli nemůžeme ani s ohledem na vývoj ekonomické situace dovolit,“ dodala starostka.

V platnosti podle ní zůstává také soubor opatření schválený radnicí v červnu tohoto roku, mezi něž patří například zafixování nájmů v městských bytech nebo odpuštění poplatků za odpady pro novorozence. V některých případech nové vedení radnice ale opatření aktualizovalo. „Například u Letní školy s Kolumbem budou navíc pro děti bezplatné obědy. U kroužků pro děti zdarma zvažujeme o změně tak, aby byla podpora zaměřená především na rodiny nejvíce zasažené nepříznivým vývojem ekonomiky,“ nastínila Ivana Solařová.