VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavce ve Znojmě rozdělil spor o peníze. Příspěvky posílali na dva účty

Znojemsko /ROZHOVORY UVNITŘ/ – Dva účty a žádné odpovědi na otázky, proč a kam posílají peníze, vadí rodičům dětí, které se ve Znojmě věnují plavání. Podali proto trestní oznámení. Jádro sporu je v tom, že podle rodičů soukromá společnost hlavního trenéra Jiřího Kyněry Znojemské plavání inkasovala od družstva neplavců i přípravky roční příspěvky. Jedná se o zhruba čtyři sta tisíc korun. Podle informací rodičů existovaly dva účty minimálně od roku 2011.

15.9.2017 1 AKTUALIZOVÁNO 16.9.2017
SDÍLEJ:

Znojemský plavecký trenér Jiří Kyněra.Foto: DENÍK/Romana Holišová

Rodiče poukazují na to, že za trénink i výuku platí nemalé sumy. „U neplavců je to sedmnáct set za půl roku, u přípravky pak čtyři tisíce ročně. Rozhodně to nejsou zanedbatelné částky. Starší děti pak navíc platí i startovné na závodech a další poplatky,“ připomněla Monika Dufková, jejíž syn plavání navštěvoval.

Neshody mezi rodiči a Kyněrou začaly už před několika měsíci, kdy opustil pozici trenéra David Křivan. Právě on náhodou narazil na nejasnosti v platbách. „Když jsem požadoval po panu Kyněrovi vysvětlení, ukončil se mnou spolupráci s tím, že mi již nevěří. Situace vygradovala, když rodiče zjistili, že už několik let platili na účet soukromé společnosti, nikoli na účet Tělovýchovné jednoty Znojmo, jak se mylně domnívali,“ sdělil trenér Křivan. Dodal, že pokud ví, alespoň u družstva neplavců už došlo k nápravě.

O plavání ve Znojmě
• Plavecký oddíl působí pod TJ Znojmo a má za sebou jednapadesátiletou historii.· Oddíl má celkem 256 členů, z toho je 207 mladých plavců do 18 let.
• Jiří Kyněra je trenérem plavání 36 let, vychoval šest olympioniků.
• Nový plavecký spolek založený rodiči sdružuje podle jejich informací v současnosti 70 dětí.
• S radnicí a Správou nemovitostí nyní ladí možné časy, kdy budou moci trénovat v městských lázních.

Rodiče opakovaně žádali vysvětlení po Kyněrovi i zástupcích Tělovýchovné jednoty Znojmo. Následně sepsali petici, kterou podepsalo přes padesát lidí. Mimo jiné požadovali odkrytí financování a vysvětlení existence dvou účtů a dvou firem, na které putují peníze od rodičů.

Platby za děti, které navštěvují první a druhý oddíl, jdou na účet oddílu plavání Tělovýchovné jednoty Znojmo. „Pan Kyněra nám dosud žádné vysvětlení nedal, situace je vážná. Proto jsme za pomoci advokátky podali trestní oznámení na Krajské státní zastupitelství v Brně,“ informovala Dufková.

Existenci dvou účtů Jiří Kyněra zatím nevysvětlil. „Budeme to řešit na členské schůzi oddílu. Členové oddílu to mají právo slyšet jako první. Pochybnosti nebudu vyvracet předem a už vůbec ne veřejně. Veřejnost ani rodiče s tím nemají nic společného,“ vzkázal Kyněra.

O složité situaci ví také starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Pokud jde o město, účelovost dotací pravidelně kontrolujeme. Nyní jsme pozastavili jejich doplacení, než se záležitost vyjasní,“ podotkl Gabrhel.

Rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti dále plavaly pod trenérem Kyněrou, zakládají nyní svůj spolek. A s městem řeší možnost tréninků v městských lázních.

Děti, které trénují pod Jiřím Kyněrou má nově na starosti Květoslav Svoboda. „Pan Kyněra mě oslovil a požádal o spolupráci. Problém, který vznikl, je mezi ním, rodiči a Davidem Křivanem. Nemám s tím nic společného. Nabídl jsem se, že mu pomohu s druhým družstvem," přiblížil Svoboda.

Již několik let pořádá plavecké kempy, ve kterých učí mladé plavecké naděje. „Chtěl jsem své znalosti předat i dětem ve Znojmě. Jsem pomocným trenérem Veroniky Kolníkové. Zjistil jsem, že děti neumí plavat a mají velké mezery po technické stránce," vzkázal Svoboda, který se plavání věnuje přes dvacet let.

David Křivan: nechceme být kroužkem plavání, máme vyšší ambice 

Trenér David Křivan je absolventem fakulty sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně, vystudoval obor plavání. Podle informací rodičů je u dětí velmi oblíbený. Před časem ukončil hlavní trenér Jiří Kyněra s Davidem Křivanem spolupráci pro nedůvěru. Nahradil ho Květoslav Svoboda. Část rodičů ale se změnou trenéra nesouhlasí a požaduje, aby jejich děti trénoval právě Křivan. Také proto vzniká nový spolek. Zatím malí plavci plavou v provizorních podmínkách.

Chcete být opravdu jen kroužkem, jak naznačil Jiří Kyněra?

To skutečně nechceme, máme vyšší ambice a hodláme to dotáhnout minimálně na mistrovství republiky, což už se nám v minulosti také podařilo. Musím dodat, že jsem vůbec nechtěl, aby se plavání takto dělilo, a z celé situace jsem smutný. Celý spor vygradoval do stadia, kterému jsem se od začátku snažil bránit. Je možné, že časem bude opět jedno znojemské plavání. Teď je to ale tak, že mnozí rodiče stojí za mnou a chtějí, abych děti trénoval já.

Jak budete dál pokračovat?

Na nezájem si nemohu stěžovat. V tuto chvíli máme neplavce, pak přípravku a druhý oddíl. Postavili jsme dobrý tým lidí a děti připravené na závody budou výsledkem kvalitní týmové práce. Tak to má ve sportu být.

Kyněra: obavy o budoucnost plavání ve Znojmě nemám  

Hlavní trenér znojemského plavání Jiří Kyněra hodlá vysvětli na členské schůzi na konci září záležitosti ohledně financování. Odchod malých plavců ho nijak neznepokojuje.

Nemáte obavy o budoucnost plavání ve Znojmě?

Vůbec ne. Oddíl plavání má dvě stě padesát šest členů, zatím odešlo deset dětí, což je deset procent.

Jak vnímáte vznik nového spolku, který bude nově učit a trénovat děti?

Pokud se nově vzniklému spolku podaří nabrat nové děti, je to jen dobře. Pokud postaví oddíl, držím jim palce. My výsledky máme, oddíl plavání funguje jednapadesát let a máme za sebou účast na olympiádách.

Překvapuje vás současný vývoj situace?

Možná je to přirozený vývoj, že rodiče chtějí, aby děti plavaly pouze rekreačně. Myslím si, že nový spolek bude spíše kroužkem. Náš cíl je ale vychovat medailisty, kteří budou mistry republiky a budou postupovat dál. Oddíl trénuje olympionik Květoslav Svoboda a nabídla se mi i Veronika Kolníková, mistryně České republiky i Slovenska a účastnice mistrovství světa, trojnásobná sportovkyně okresu Znojmo. Víc dětem a rodičům nabídnout nemůžeme. Historie Davida Křivana je taková, že byl výkonnostní plavec a člen oddílu.

Město hlídá použití dotací. Pomocí auditu 

Znojmo – V polovině minulého týdne se sešel se zástupci rodičů starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Vyslechl jejich připomínky a slíbil, že novému spolku bude město nápomocno.

Zkontrolovalo nebo kontroluje město účelovost dotací, které jdou do plavání?

Účelovost dotací město kontroluje u všech oddílů, které působí pod TJ Znojmo. Nutno říci, že z auditu nevyplývá to, co říkají rodiče. Zatím kontroly vyšly dobře. Nyní je to již na práci kontrolního výboru, nechali jsme prověřit tři nebo čtyři roky zpátky. Nejvíce ze všeho mě překvapila existence dvou účtů. Je na zodpovědnosti pana Kyněry, aby rodičům vysvětlil, proč a kam léta peníze posílali. Ale do vzniklého sporu město nevstupuje, i když mě ohledně situace v plavání již kontaktovalo několik lidí.

Jak vnímáte současnou nespokojenost rodičů?

Myslím si, že záležitost je poměrně vážná. Dozvěděli jsme se, že rodiče údajně měli platit za startovné na závodech, i když na toto šla dotace. Zároveň si ale nebrali účtenky a nemají skutečnost jak doložit a dokázat. Každopádně jsme pozastavili doplacení dotace do doby, než se financování zcela vyjasní.

Co říkáte na vznik nového spolku?

Rozhodně je jeho vznik ovlivněný velkými emocemi, ale v zásadě s jeho fungováním nemám problém. Město nebude nový spolek nijak blokovat. Mohu slíbit, že děti na suchu nezůstanou a že jim najdeme potřebný prostor pro tréninky. Samozřejmě tak, aby se plavání trénujících dětí v lázních nedotklo hodin vyhrazených pro veřejnost. Ty je potřeba zachovat.

o penězích
Do sportu dává Znojmo necelých čtyřiadvacet milionů korun. Největší podporu má hokej. Například Orly dotuje radnice částkou osm milionů korun. Působení v soutěži EBEL je totiž nákladnou záležitostí. Čtyři a půl milionu dostali druholigoví fotbalisté.
Do oddílu plavání putuje částka kolem půl milionu korun, další milion je součástí rozpočtu. Je to nejvyšší částka z dotací, které dává město na zájmovou a sportovní činnost.
Chyby ve vyúčtování dotací se u plavců objevily například roku 2007. Audit odhalil nesprávné použití více než sto tisíc korun z dotace města, radnice žádala vysvětlení. Jiří Kyněra tehdy vše vysvětlil.

Autor: Ilona Pergrová

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajišťuje chod strojního zařízení, podílí se na chodu keg linky, Odstraňuje poruchy a závady strojního zařízení a zařízení firmy, Provádí sanitace keg linky. Pracoviště: Ondrášovka a.s. - provozovna mona znojmo, K Suchopádu, č.p. 760, 669 04 Znojmo 4. Informace: Eva Holešanská, +420 515 224 423.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Okruhy činnosti, - odborná dřevařská výroba, - dodržování předepsaných technologických postupů, - tvorba zakázek dle výrobních plánů, , Požadujeme, - vyučen v oboru nebo alespoň praxe v oboru, - spolehlivost, samostatnost, , Náborový příspěvek, stravenky, dovolená navíc, zajímavé firemní akce. Pracoviště: Fk dřevěné lišty, spol. s r.o., 671 53 Jevišovice. Informace: Z Koniáriková, +420 515 200 941.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 14 900 Kč

Stavební údržbáři budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: i pro pravoviště Chvalovice 145.. Pracoviště: Ir-hotel s.r.o. - provozovna, 669 02 Znojmo 2. Informace: Vladimír Ťopek, +420 734 486 187,734 453 009.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč

Prodavači potravinářského zboží Brigáda - prodavač/ka Karlova pekárna s.r.o. - Znojmo. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Očekáváme: , - praxi v pultovém prodeji výhodou, popř. zaučíme , - praxi v práci s pokladnou výhodou, popř. zaučíme , - spolehlivost, důslednost, časovou flexibilitu , - vyučení v oboru - výhodou , - trestní bezúhonnost , - zdravotní průkaz , V případě, že Vás nabízená pozice zaujala, zašlete svůj životopis na email: brezovska.lucie@karlova-pekarna.cz nebo volejte na tel. 724 620 454. Pracoviště: Karlova pekárna s.r.o.- znojmo, Dolní Česká, č.p. 345, 669 02 Znojmo 2. Informace: Březovská Lucie, +420 724 620 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hypotéky. Ilustrační foto.

Neplatičů na jižní Moravě ubývá. Hypotéku nezvládá historicky nejnižší počet

Škody po víkendovém řádění větru
11

Následky vichřice: desítky tisíc lidí v kraji zůstaly bez proudu

Jeden urážel zákazníky, druhý pošlapal záhon. Půjdou ke komisi

Znojmo – Opilý zákazník znepříjemnil pracovní směnu obsluze čerpací stanice ve Znojmě. Incident se stal v sobotu v osm hodin ráno. „Muž vulgárně urážel a obtěžoval také zákazníky. Odmítal předložit občanský průkaz, putoval proto na oddělení policie,“ sdělila preventistka znojemských strážníků Eva Smutná.

Zveřejňování opozičních textů ve zpravodajích? Jen ztuha

Jižní Morava – Neobjektivita, pozdní vydávání kritických textů, ke kterým vedení města okamžitě přidává svůj komentář. To jsou nejčastější připomínky opozičních zastupitelů na adresu vedení radnic na jihu Moravy. Přestože obce jsou už čtvrtým rokem ze zákona povinné zveřejňovat ve svých tiskovinách i kritické texty opozičních politiků, nefunguje podle řady z nich vše tak, jak by mělo. Někde kvůli tomuto stavu začali vydávat periodika vlastní.

V medu byly léky, bistro se hemžilo šváby. Kontrolami neprošel každý desátý

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/– Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni na jihu Moravy kontrolovali místa, kde se pracuje s potravinami, skoro pět a půl tisíckrát. Zjišťovali třeba, jestli je v provozovnách čisto a neběhají tam myši nebo švábi.

Ve městech začíná čištění ulic. V Miroslavi začínají již v úterý

Miroslav - Lidé, kteří bydlí v Miroslavi nebo v místní části Kašenec, by měli myslet na to, kam v následujících dnech zaparkují svá auta. Město totiž začne s úklidem ulic a veřejných prostranství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT