VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavce ve Znojmě rozdělil spor o peníze. Příspěvky posílali na dva účty

Znojemsko /ROZHOVORY UVNITŘ/ – Dva účty a žádné odpovědi na otázky, proč a kam posílají peníze, vadí rodičům dětí, které se ve Znojmě věnují plavání. Podali proto trestní oznámení. Jádro sporu je v tom, že podle rodičů soukromá společnost hlavního trenéra Jiřího Kyněry Znojemské plavání inkasovala od družstva neplavců i přípravky roční příspěvky. Jedná se o zhruba čtyři sta tisíc korun. Podle informací rodičů existovaly dva účty minimálně od roku 2011.

15.9.2017 1 AKTUALIZOVÁNO 16.9.2017
SDÍLEJ:

Znojemský plavecký trenér Jiří Kyněra.Foto: DENÍK/Romana Holišová

Rodiče poukazují na to, že za trénink i výuku platí nemalé sumy. „U neplavců je to sedmnáct set za půl roku, u přípravky pak čtyři tisíce ročně. Rozhodně to nejsou zanedbatelné částky. Starší děti pak navíc platí i startovné na závodech a další poplatky,“ připomněla Monika Dufková, jejíž syn plavání navštěvoval.

Neshody mezi rodiči a Kyněrou začaly už před několika měsíci, kdy opustil pozici trenéra David Křivan. Právě on náhodou narazil na nejasnosti v platbách. „Když jsem požadoval po panu Kyněrovi vysvětlení, ukončil se mnou spolupráci s tím, že mi již nevěří. Situace vygradovala, když rodiče zjistili, že už několik let platili na účet soukromé společnosti, nikoli na účet Tělovýchovné jednoty Znojmo, jak se mylně domnívali,“ sdělil trenér Křivan. Dodal, že pokud ví, alespoň u družstva neplavců už došlo k nápravě.

O plavání ve Znojmě
• Plavecký oddíl působí pod TJ Znojmo a má za sebou jednapadesátiletou historii.· Oddíl má celkem 256 členů, z toho je 207 mladých plavců do 18 let.
• Jiří Kyněra je trenérem plavání 36 let, vychoval šest olympioniků.
• Nový plavecký spolek založený rodiči sdružuje podle jejich informací v současnosti 70 dětí.
• S radnicí a Správou nemovitostí nyní ladí možné časy, kdy budou moci trénovat v městských lázních.

Rodiče opakovaně žádali vysvětlení po Kyněrovi i zástupcích Tělovýchovné jednoty Znojmo. Následně sepsali petici, kterou podepsalo přes padesát lidí. Mimo jiné požadovali odkrytí financování a vysvětlení existence dvou účtů a dvou firem, na které putují peníze od rodičů.

Platby za děti, které navštěvují první a druhý oddíl, jdou na účet oddílu plavání Tělovýchovné jednoty Znojmo. „Pan Kyněra nám dosud žádné vysvětlení nedal, situace je vážná. Proto jsme za pomoci advokátky podali trestní oznámení na Krajské státní zastupitelství v Brně,“ informovala Dufková.

Existenci dvou účtů Jiří Kyněra zatím nevysvětlil. „Budeme to řešit na členské schůzi oddílu. Členové oddílu to mají právo slyšet jako první. Pochybnosti nebudu vyvracet předem a už vůbec ne veřejně. Veřejnost ani rodiče s tím nemají nic společného,“ vzkázal Kyněra.

O složité situaci ví také starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Pokud jde o město, účelovost dotací pravidelně kontrolujeme. Nyní jsme pozastavili jejich doplacení, než se záležitost vyjasní,“ podotkl Gabrhel.

Rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti dále plavaly pod trenérem Kyněrou, zakládají nyní svůj spolek. A s městem řeší možnost tréninků v městských lázních.

Děti, které trénují pod Jiřím Kyněrou má nově na starosti Květoslav Svoboda. „Pan Kyněra mě oslovil a požádal o spolupráci. Problém, který vznikl, je mezi ním, rodiči a Davidem Křivanem. Nemám s tím nic společného. Nabídl jsem se, že mu pomohu s druhým družstvem," přiblížil Svoboda.

Již několik let pořádá plavecké kempy, ve kterých učí mladé plavecké naděje. „Chtěl jsem své znalosti předat i dětem ve Znojmě. Jsem pomocným trenérem Veroniky Kolníkové. Zjistil jsem, že děti neumí plavat a mají velké mezery po technické stránce," vzkázal Svoboda, který se plavání věnuje přes dvacet let.

David Křivan: nechceme být kroužkem plavání, máme vyšší ambice 

Trenér David Křivan je absolventem fakulty sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně, vystudoval obor plavání. Podle informací rodičů je u dětí velmi oblíbený. Před časem ukončil hlavní trenér Jiří Kyněra s Davidem Křivanem spolupráci pro nedůvěru. Nahradil ho Květoslav Svoboda. Část rodičů ale se změnou trenéra nesouhlasí a požaduje, aby jejich děti trénoval právě Křivan. Také proto vzniká nový spolek. Zatím malí plavci plavou v provizorních podmínkách.

Chcete být opravdu jen kroužkem, jak naznačil Jiří Kyněra?

To skutečně nechceme, máme vyšší ambice a hodláme to dotáhnout minimálně na mistrovství republiky, což už se nám v minulosti také podařilo. Musím dodat, že jsem vůbec nechtěl, aby se plavání takto dělilo, a z celé situace jsem smutný. Celý spor vygradoval do stadia, kterému jsem se od začátku snažil bránit. Je možné, že časem bude opět jedno znojemské plavání. Teď je to ale tak, že mnozí rodiče stojí za mnou a chtějí, abych děti trénoval já.

Jak budete dál pokračovat?

Na nezájem si nemohu stěžovat. V tuto chvíli máme neplavce, pak přípravku a druhý oddíl. Postavili jsme dobrý tým lidí a děti připravené na závody budou výsledkem kvalitní týmové práce. Tak to má ve sportu být.

Kyněra: obavy o budoucnost plavání ve Znojmě nemám  

Hlavní trenér znojemského plavání Jiří Kyněra hodlá vysvětli na členské schůzi na konci září záležitosti ohledně financování. Odchod malých plavců ho nijak neznepokojuje.

Nemáte obavy o budoucnost plavání ve Znojmě?

Vůbec ne. Oddíl plavání má dvě stě padesát šest členů, zatím odešlo deset dětí, což je deset procent.

Jak vnímáte vznik nového spolku, který bude nově učit a trénovat děti?

Pokud se nově vzniklému spolku podaří nabrat nové děti, je to jen dobře. Pokud postaví oddíl, držím jim palce. My výsledky máme, oddíl plavání funguje jednapadesát let a máme za sebou účast na olympiádách.

Překvapuje vás současný vývoj situace?

Možná je to přirozený vývoj, že rodiče chtějí, aby děti plavaly pouze rekreačně. Myslím si, že nový spolek bude spíše kroužkem. Náš cíl je ale vychovat medailisty, kteří budou mistry republiky a budou postupovat dál. Oddíl trénuje olympionik Květoslav Svoboda a nabídla se mi i Veronika Kolníková, mistryně České republiky i Slovenska a účastnice mistrovství světa, trojnásobná sportovkyně okresu Znojmo. Víc dětem a rodičům nabídnout nemůžeme. Historie Davida Křivana je taková, že byl výkonnostní plavec a člen oddílu.

Město hlídá použití dotací. Pomocí auditu 

Znojmo – V polovině minulého týdne se sešel se zástupci rodičů starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Vyslechl jejich připomínky a slíbil, že novému spolku bude město nápomocno.

Zkontrolovalo nebo kontroluje město účelovost dotací, které jdou do plavání?

Účelovost dotací město kontroluje u všech oddílů, které působí pod TJ Znojmo. Nutno říci, že z auditu nevyplývá to, co říkají rodiče. Zatím kontroly vyšly dobře. Nyní je to již na práci kontrolního výboru, nechali jsme prověřit tři nebo čtyři roky zpátky. Nejvíce ze všeho mě překvapila existence dvou účtů. Je na zodpovědnosti pana Kyněry, aby rodičům vysvětlil, proč a kam léta peníze posílali. Ale do vzniklého sporu město nevstupuje, i když mě ohledně situace v plavání již kontaktovalo několik lidí.

Jak vnímáte současnou nespokojenost rodičů?

Myslím si, že záležitost je poměrně vážná. Dozvěděli jsme se, že rodiče údajně měli platit za startovné na závodech, i když na toto šla dotace. Zároveň si ale nebrali účtenky a nemají skutečnost jak doložit a dokázat. Každopádně jsme pozastavili doplacení dotace do doby, než se financování zcela vyjasní.

Co říkáte na vznik nového spolku?

Rozhodně je jeho vznik ovlivněný velkými emocemi, ale v zásadě s jeho fungováním nemám problém. Město nebude nový spolek nijak blokovat. Mohu slíbit, že děti na suchu nezůstanou a že jim najdeme potřebný prostor pro tréninky. Samozřejmě tak, aby se plavání trénujících dětí v lázních nedotklo hodin vyhrazených pro veřejnost. Ty je potřeba zachovat.

o penězích
Do sportu dává Znojmo necelých čtyřiadvacet milionů korun. Největší podporu má hokej. Například Orly dotuje radnice částkou osm milionů korun. Působení v soutěži EBEL je totiž nákladnou záležitostí. Čtyři a půl milionu dostali druholigoví fotbalisté.
Do oddílu plavání putuje částka kolem půl milionu korun, další milion je součástí rozpočtu. Je to nejvyšší částka z dotací, které dává město na zájmovou a sportovní činnost.
Chyby ve vyúčtování dotací se u plavců objevily například roku 2007. Audit odhalil nesprávné použití více než sto tisíc korun z dotace města, radnice žádala vysvětlení. Jiří Kyněra tehdy vše vysvětlil.

Autor: Ilona Pergrová

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Okruhy činnosti, - odborná dřevařská výroba, - dodržování předepsaných technologických postupů, - tvorba zakázek dle výrobních plánů, , Požadujeme, - vyučen v oboru nebo alespoň praxe v oboru, - spolehlivost, samostatnost, , Náborový příspěvek 5 000 - 20 000Kč, prémie, stravenky, dodatková dovolená, a další zaměstnanecké výhody…, stravenky, dovolená navíc, zajímavé firemní akce. Pracoviště: Fk dřevěné lišty, spol. s r.o., 671 53 Jevišovice. Informace: Zuzana Koniariková, +420 515 200 941.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 24 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Pracovník ekonomického oddělení - fakturant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Evidence přijatých faktur a jejich základní rozúčtování, správa datové schránky, evidence firemních dokumentů a přišlé pošty, kontrola formální správnosti faktur, vedení pokladny, zpracování cestovních příkazů, Požadujeme: orientaci v účetnictví a daňové legislativě, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, ukončené SŠ vzdělání, VÝHODOU praxe na obdobné pozici, vztah k účetnictví, znalost AJ/NJ., Možnost kariérního růstu, odpovídající mzdové ohodnocení, pravidelný růst mezd, měsíční a roční odměny, týden dovolené navíc.. Pracoviště: Sklářské stroje znojmo, s.r.o., Hlavní, č.p. 136, 669 04 Znojmo 4. Informace: Iveta Smolíková, +420 515 282 315.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Technici agronomové. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: starat se o svěřené projekty, pomáhat s evidencí objednávek osiva a následné distribuce, spolupracovat na tvorbě harmonogramu dodávek cukrovky, ukončené VŠ vzdělání v oblasti zemědělství, předchozí maturitní vzdělání v zemědělském oboru je výhodou, angličtinou se domluvíte bez problémů, běžně užíváte PC a MS Office, řídíte osobní automobil, , 13. plat a příplatky v době kampaně, vzdělání v oboru a v jazyce v pracovní době, 5 týdnů dovolené, kampaňové odměny, penzijní připojištění a dotované stravování. Pracoviště: Moravskoslezské cukrovary, a.s., Cukrovarská, č.p. 657, 671 67 Hrušovany nad Jevišovkou. Informace: Petra Surovcová, +420 515 209 207.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 13 000 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: informace každý pátek od 14:00-16:00 hod. Znalost vietnamského jazyka výhodou. Pracoviště: Nguyen quynh s.r.o., náměstí Míru, č.p. 21, 671 67 Hrušovany nad Jevišovkou. Informace: Van Quyen Nguyen, +420 602 526 690.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Ilustrační foto.

Víkendové počasí na jižní Moravě: až třicetistupňová vedra doprovodí bouřky

AKTUALIZOVÁNO

Lidem hrozí zdravotní potíže. Hygiena varuje před koupáním v Brněnské přehradě

Brno – Zánět spojivek, vyrážky a v krajním případě i střevní či jaterní potíže nyní hrozí lidem po koupání v Brněnské přehradě. Krajská hygiena ve čtvrtek vydala zákaz koupání.

Nejdřív chtěl krást, pak platit kradenou kartou. Nyní ve vazbě čeká na rozsudek

Znojmo – Nejprve chtěl opilý mladý muž ve Znojmě krást na jedné z benzinek. Když se mu krádež nevydařila, chtěl platit kradenou kartou. Za to ho už policie stíhá.

Z brněnského letiště odletí o prázdninách o třetinu více letadel než loni

Brno – Kristýna Komosná z Moravského Žižkova na Břeclavsku se chystá brzy s manželem k moři. Letět chce z brněnského letiště. „Pravděpodobně do Řecka,“ svěřila se žena. Plán letět za volnými dny z krajského města má stejně jako Komosná řada dalších lidí.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT