Obyvatelé i návštěvníci Znojma budou mít šanci zjistit, zda se hodí k zápisu do registru dárců, již tento pátek a sobotu. Na Garage Designu v prostorách bývalé banky v Obrokově ulici bude totiž k dispozici vrchní sestra z transfuzní stanice, která odebere zájemcům krev. „Čím víc lidí v registru bude, tím větší je naděje pro nemocné. My jsme měli štěstí, ale každý čtvrtý svého zachránce vůbec nenajde. Rozhodla jsem se, že se tento poměr pokusím změnit. Mým cílem je, aby dárci ze Znojemska byli nejpočetněji zastoupení v registru," naznačila Hlobilová, která pořádá dvoudenní akci nazvanou Dárkování v Zelenářské ulici. Kromě ukázek práce sklářů a hudebních vystoupení nebude chybět ani prezentace Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Dárkování původně pořadatelé směřovali na pomoc dětem s rozštěpem obličeje a ani letos nebude chybět prezentace na toto téma.

Pětadvacet designérů předvede poprvé své výrobky v nevyužívaných prostorách v budově na Obrokové ulici 13. „Věděli jsme, že jsou prostory dlouho prázdné a město nám vyšlo vstříc. Nyní již našli nájemce, takže Ježíškův Garage Design je první a zároveň poslední akcí," sdělila za pořadatele Andrea Krejčí.

Doplnila, že o předvánoční akci tohoto typu měli zájem jak samotní zákazníci, tak i designéři, kteří do Znojma jezdí už tři roky. „Snažení Ivety Hlobilové jsme sledovali a chceme jí pomoci. Odebírání vzorků krve, které se na Garage Designu uskuteční, není nic složitého a třeba se zrovna najdou ti, kteří v registru budou mít své místo," přiblížila Krejčí.

Workshopy začnou v pátek v poledne a potrvají do sedmé hodiny večerní. V sobotu začne market originální autorské tvorby již v deset hodin dopoledne. Hudební lahůdky, které jsou součástí akce, budou moci návštěvníci ochutnat vždy v devět hodin večer v Hospůdce Na Věčnosti.

Adámkův příběhAdam se narodil v roce 2006. Kvůli rozštěpu patra a obličeje ho několik dní po příchodu na svět čekala první operace a spoustu věcí, které děti běžně zvládají, se musel trpělivě učit. Po osmi letech na něho i jeho rodiče čekala mnohem větší zkouška. Týden před koncem minulého školního roku se rodiče dozvěděli, že to, co považovali za běžné nachlazení, je akutní lymfoblastická leukémie. Místo sladkostí jako odměnu za první vysvědčení dostal Adámek v nemocnici první chemoterapii. Bohužel nezabírala a bylo nutné přistoupit k transplantaci kostní dřeně. Dárce našli lékaři díky světovému registru v Německu. Nyní se Adam již těší na své spolužáky, zpět do školy by měl nastoupit v únoru.

Snažení Ivety Hlobilové chválí lékař hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice Pavel Jajtner. „Jsem rád, že nám se získáním dárců někdo pomáhá. Není totiž nad osobní zkušenost. Paní Hlobilová je schopná lidi oslovit, aktivně komunikuje přes Facebook. Je dohodnutá se sportovci a plánuje také přednášky ve školách," upozornil Jajnter.

Zařazení do registru je podle něj poměrně jednoduché. „Zájemce musí být zdravý a vyplní dotazník podobný, jako vyplňují dárci krve. Souhlasí s uchováním své DNA a dostává se na čekací listinu," popsal Jajtner. Ve znojemské nemocnici získali za dva roky a dva měsíce sto pět dárců kostní dřeně.

Pokud se najde nemocný člověk, kterému může dárce pomoci, kostní dřeň mu lékaři odeberou pod narkózou z pánve. „Lidé většinou volí druhý způsob, kdy si přes separátor lékaři vezmou z krve to, co potřebují, a zbytek vrátí dárci zpět. Je srovnatelný s odběrem plazmy," popsala Hlobilová.

Více se mohou zájemci o příběhu Hlobilových i darování kostní dřeně dozvědět na nově vzniklých webových stránkách www.znojemskonadren.cz.

Ježíškův Garage Design, Obroková 13, Znojmo

Pátek 4. 12. 2015
12.00 – 19.00 Market originální autorské tvroby
21.00 Koncert Sundays on Clarendon Road v Hospůdce Na Věčnosti

Sobota 5. 12. 2015
10.00 – 19.00 Market originální autorské tvroby
21.00 Mikulášský GD večírek v Hospůdce Na Věčnosti – DJs Bedřich a Norbert, Percussion Lukáš Krejčí

Dárkování, Zelenářská 5, Znojmo

Pátek 4. 12. 2015
12.00 – 19.00 Ukázky práce sklářů z Florianovy huti s možností si sklářské řemeslo vyzkoušet. Chybět nebudou originální řemeslné dárky, prezentace Nadace pro transplantaci kostní dřeně.
19.30 – 20.30 Na Vlnách – akustický koncert Ondřeje Smeykala a Jaroslava Mugrauera

Sobota 5. 12. 2015
10.00 – 19.00 Ukázky práce sklářů z Florianovy huti s možností si sklářské řemeslo vyzkoušet. Chybět nebudou originální řemeslné dárky, prezentace Nadace pro transplantaci kostní dřeně.
14.00 Dětská cimbálová muzika ZŠ Pražská
19.30 – 20.30 Marie Kuchynková – recitál znojemské písničkářky