Namísto mrtvých jen vymknutý kotník a ožehnuté ucho. Takové jsou ztráty po víkendové rekonstrukci Bitvy u Znojma z roku 1809. Na loukách okolo Dobšic a v korytu řeky Dyje se utkala Napoleonova vojska s Rakušany.


„Pal!,“ vykřikne velitel a ozve se ohlušující rána z děla. Lekají se přihlížející děti, ale i dospělí. Mnozí profesionální fotografové mají problém s ostrostí obrazu. Všude je cítit střelný prach. Jsou slyšet povely v dobové francouzštině, němčině, ale také ruštině, protože v Napoleonských válkách bojovala i ruská armáda. V rolích vojáků jsou muži z celé republiky, přijeli i Poláci až od Baltu. Nechybějí markytánky, poskytující vojákům v parné letní bitvě osvěžující doušky vody. Dynamický vývoj bitvy ani mnozí diváci nestačí zcela sledovat.


„Je to opravdu úžasné. Konflikt je zrežírovaný tak, aby se opravdu přiblížil skutečné realitě z roku 1809,“ svěřuje se jeden z účastníků bitvy Ladislav Mucha ze Znojma. Sám velel rakouským polním myslivcům.
„Bylo to přiměřeně náročné, především kvůli velkému horku. Myslím si, že si to všichni, kdo byli v rolích vojáků, ale také stovky diváků, moc a moc užívali,“ říká po boji Mucha.

Velmi spokojený byl po bitvě také starosta Dobšic. „Všichni byli opravdu skvělí. Obdivuji třeba silnou skupinu nadšenců z Polska, kteří nelitovali a jeli k nám až dvanáct hodin od Baltu,“ oceňuje nadšení lidí z klubů vojenské historie Jaroslav Jenšovský. „Samotná bitevní ukázka byla impozantní. Setkání u Dobšic a především u řeky Dyje bylo pro účastníky bitvy zcela výjimečné, většinou bojují v polích a lukách a využití řeky bylo, jak mi mnozí řekli, také pro ně velkým zážitkem,“ svěřuje se spokojený Jenšovský.
O dějinách na Znojemsku se dozvěděli také turisté, kteří přijeli v neděli dopoledne turistickým vláčkem ke kláštěru v Louce. Nic netušící se dostali přímo do bitevní vřavy.
„No lekli jsme se, když se začalo střílet, ale je to úžasné představení. Nevěděla jsem, že po Slavkově máme na Moravě také další slavné bitevní pole u Znojma,“ říká překvapená Jana Surá.
Příští rok čeká okolí Dobšic dvousté výročí bitvy. „Dobšice už ale nebudou stěžejním organizátorem. Předpokládáme, že tak velkou akci bude společně organizovat také Znojmo a Hollabrunn,“ dodává Jenšovský.