Konkurence byla v celé soutěži obrovská. „Samá jména špičkových fotografů přírody. Kategorie české zemědělství a venkov byla jediná, kde se můj reportážní styl fotografie hodil, a bylo mi ctí porazit dalšího nominovaného, kterým byl Roman Vondrouš vítěz World Press Photo,“ raduje se fotograf.

Dvořák se dlouhodobě věnuje fotografování rybářů při výlovu Jaroslavického rybníku. „Práce rybářů, kteří na snímku jsou, si velmi vážím. Je to fakt dřina a myslím, že jsou rádi v den, kdy vyloví poslední ryby. Jsem rád za mnohaleté kontakty, a že jsem tak nějak už jejich. Letos si po několika letech dám od tohoto tématu přestávku,“ naznačuje Dvořák.

Fotograf Zdeněk Dvořák.
OBRAZEM: Úspěšný fotograf Dvořák zachytil letošní výlov Jaroslavického rybníka

Rybařinou díky své práci někdy doslova voní. „Rád se s rybáři bavím, když mají přestávku, a nasávám atmosféru s vůní rybiny. Zajímavé pak je, když zapomenu, že mám jen nohavicové gumáky a čupnu si pěkně v klidu do vody, protože chci udělat ten nejlepší záběr. V ten moment focení kvůli mokrému pozadí končí,“ směje se oceněný muž.

Fotografie oceněná v kategorii České zemědělství v soutěži Czech Nature Photo.Zdroj: Zdeněk Dvořák

K fotografii se dostal díky otci. Před mnoha desítkami let fotil například Barum Rallye a podobné závody. Doma měl Praktiku na kinofilm a různé objektivy. „To mne zlákalo. Po vystudování oboru cukrář mne rodiče finančně velmi podpořili při studiu fotografie. Škola však nesplňovala moje představy, tak jsem se vydal na dráhu samouka,“ naznačuje Dvořák.

A co fotí nejraději? „Dělám komerční a volnou tvorbu. První část se týká svateb, dokumentů a reportáží. Ve volné tvorbě dělám reportáž a dokument. Témata dělám z okolí mého bydliště. Třeba již zmíněné výlovy, zabíjačky, život v cirkusu. Věnuji se tomu dlouhodobě. Vracím se stále do stejného prostředí a hledám nové a lepší záběry,“ přibližuje fotograf.

Loucký klášter ve Znojmě.
Znojmo nabízí k pronájmu část Louckého kláštera. Za necelých 150 tisíc ročně

Každoročně se své fotky snaží publikovat v místním tisku včetně Deníku Rovnost a také obesílá soutěže.
Fotografování jej přitom neživí. „Jsem podnikatel, provozuji ve Slupi, kde bydlím, stylový penzion. Mám v něm také nejmenší hospůdku v republice. Spojit podnikání s volnou tvorbou je časově docela těžké. Nefotím sice denně, ale třeba nyní vstávám každé ráno, abych si výlov užil naplno,“ uzavírá Dvořák.