Práce na výpravném katalogu nazvaném Dědictví oceli trvala přes dva roky. „V červenci před dvěma lety nás navštívil Manouchehr Moshtagh Khorasani, přední odborník na historické zbraně, zejména z oblasti Persie. Sbírka ho natolik zaujala, že se s námi dohodl na jejím vědeckém zpracování,“ přiblížil Antonín Reiter z Jihomoravského muzea.

Badatele působícího v Německu sbírka zaujala svým rozsahem a zejména rozmanitostí. „Největším přínosem Khorasaniho bylo rozluštění a překlad nápisů na samotných zbraních a jejich analýza v souvislostech doby a jednotlivých oblastí. Sbírka čítající přes sto padesát položek přitom zahrnuje zbraně z Osmanské říše, arabského světa, Kavkazu, Afriky, Persie, Indie, Číny, ale i Japonska a Indonésie,“ přiblížil kurátor sbírky Jiří Mačuda.

Sbírku má muzeum téměř sto let. „Koupilo ji v roce 1921 od Maxe Mayera z Ahrdorffu, významného kněze a sběratele, který půsbil mimo jiné v Českých Křídlovicích, dnešní součásti Božic. Sbíral nejen zbraně, ale i řadu dalších uměleckých předmětů. Oproti dřívějším představám jsme zjistili, že zbraně nekupoval na cestách po světě, ale od sítě svých kontaktů,“ doplnil historik znojemského muzea Petr Eckl.