„Měsíčně zaplatím patnáct set korun třeba za plínky. Zdražení určitě pocítíme. Budeme muset šetřit někde jinde, ale netuším kde. I jídlo bude příští rok dražší, tam to asi nebude. Naštěstí bydlíme ve vlastním bytě, a tak se nás netýká zdražování nájmů,“ zamyslela se maminka Ivana Dlouhá.
Dosud platila měsíčně tři tisíce korun za plyn, elektriku, vodné a stočné, teplo a teplou vodu. Od příštího roku to bude o necelých sto třicet korun za měsíc víc. A může být dokonce ještě hůř. Největší dodavatel tepla a teplé vody ve Znojmě totiž zatím nové ceny neoznámil.

Za nárůstem cen je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent a vyšší cena vodného a stočného. Zdražovaly tak i Vodovody a kanalizace Znojemsko (VAK), cena vodného a stočného stoupne v roce 2012 o tři koruny za kubík. S DPH však tento nárůst činí šest korun na kubík vody, což představuje zvýšení celkem o devět procent. „Cenu jsme museli zvednout kvůli zdražování vstupů, což jsou především energie a chemikálie. Je to i kvůli zvýšení ceny za odebrané množství podzemních a povrchových vod, které platíme Povodí Moravy. Rekonstrukce úpravny vody za půl miliardy korun není tím důvodem, kvůli kterému zdražujeme,“ vysvětlil tajemník VAK Luděk Müller.

Elektřinu i plyn zdraží pouze zvýšená sazba DPH z deseti na čtrnáct procent. Rodina Ivany Dlouhé tak na faktuře za plyn najde místo nynější konečné měsíční částky kolem sto padesáti korun o pětikorunu vyšší cenu, faktura od elektrárny bude už za leden vystavena na částku o dvacet korun vyšší.

Zatím není jasné, kolik přesně zaplatí lidé ve Znojmě za odebrané teplo a teplou vodu. „Nevíme cenu plynu, která je pro nás rozhodující. Levnější určitě nebude. Snažíme se domluvit stejnou cenu jako letos. Teplo a teplou vodu zdraží zvýšení DPH. U nás neočekávám dramatický nárůst, mohli bychom zůstat i na současné ceně,“ přemítal ředitel Znojemské tepelné Luboš Texl.

Příští rok budou muset lidé sáhnout hlouběji do kapsy také kvůli zdražení potravin, služeb nebo třeba jízdného. Přitom se nepředpokládá růst platů. Neporoste ani rodičovský příspěvek Ivany Dlouhé. Po dobu tříleté mateřské dovolené pobírá 7 600 korun za měsíc. Její manžel jako prodavač zahradní techniky přinese domů každý měsíc třináct tisíc. Rodina má tak příjem kolem dvaceti tisíc korun.

„Ani nad tím nepřemýšlím, jak vyjdeme. Nějak to musíme udělat. Bohužel se neobejdeme bez pomoci babiček,“ dodala Dlouhá.

Měsíční platba rodiny Dlouhých

2011 2012
Plyn 150 154
Elektřina 650 670
Teplá voda 550 564
Teplo 950 975
Voda 700 763

CELKEM 3.000 3.126