Sobotní závěrečný koncert festivalu Hudba pro Epopej, který přímo mezi plátny představil barytonistu Romana Janála a klavíristu Karla Košárka sice obyvatelé Krumlova svojí návštěvou příliš nepodpořili, vedení města je přesto přesvědčeno, že plátna na jihu Moravy zůstanou.

„Slabší zájem o závěrečný koncert mne pochopitelně mrzí. Jsem ale přesvědčený, že naše snahy o zachování Epopeje v našem městě budou úspěšné. Představitelé Galerie hlavního města Prahy (GHMP) mají stále zájem po sezoně patnáct pláten, které v Krumlově zůstaly, odvézt. Chtějí je však umístit do provizorních prostor ve Veletržním paláci. S tím samozřejmě nesouhlasíme,“ řekl na začátku sobotního koncertu starosta Krumlova Tomáš Třetina.

První muž Moravského Krumlova tvrdí, že proti strategii Prahy, která má zájem v listopadu plátna odvézt, staví strategii vlastní. „Odvozu chceme zabránit. Nikoli protiprávními či hysterickými kroky, ale pozitivní kampaní,“ naznačil starosta.

Vedení města má jasný plán. „Vše řešíme ve třech rovinách. Jednak po linii občanské povedeme řadu aktivit k podpoře zachování Epopeje v Krumlově. Druhá linie je odborná. Máme totiž několik odborných stanovisek, která uvádí, že případné vystavení Epopeje ve Veletržním paláci by plátnům mohla uškodit. Třetí linie je politická. V ní vše směřujeme k zasedání pražského zastupitelstva v listopadu,“ vypočetl starosta.

Dodal že město chce naopak dovézt zpět pětici pláten, která loni galeristé již odvezli. „Kompletní dílo plánujeme vystavit v nově zrekonstruovaných prostorách zámku i s příslušným technickým zázemím,“ podotkl Třetina.

Ideu zachování díla Alfonse Muchy v krumlovském zámku nedávno osobně podpořil i známý herec Miroslav Táborský. „Jsem sice Pražák, ale zdá se mi, že v Čechách poslední dobou hodně trpíme na neplnění dohod a slibů. Jestliže dal kdysi Mucha Epopej Praze s podmínkou, že pro ni udělá pavilon, a on dosud není, měla by plátna zůstat v Krumlově minimálně do doby, než hlavní město splní svůj slib,“ konstatoval Táborský.

Ještě dříve získal Krumlov ve svém boji podporu i od prezidenta republiky. V telefonickém rozhovoru s bývalým starostou Krumlova Jaroslavem Mokrým Václav Klaus konstatoval, že Praha má památek dost. Stanovisko hlavy státu ocenil i jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Je velkým povzbuzením pro všechny odpůrce stěhování Muchova díla do Prahy,“ reagoval již dříve hejtman.

Tahanice o Slovanskou epopej mezi Prahou a Krumlovem vyvrcholily před rokem. Pracovníci GHMP tehdy za plného provozu začali balit prvních pět pláten.