Lítost, vztek i víra zazněla z úst lidí, kteří vyšli na jeviště a dali jasně najevo svůj názor. Epopej má zůstat doma, v Moravském Krumlově, kam patří a kam by si ji přál i samotný Alfons Mucha.

„Já jsem věnoval své dílo Praze, ale i československému lidu. Proto připomínám, že Epopej patří lidu. Hlas lidu, hlas boží,“ to v neděli odpoledne hlásali za velkého aplausu studenti moravskokrumlovského gymnázia, kteří se nebáli vyjádřit svůj názor a manifest uspořádali.

„Chceme dát lidem prostor, aby se vyjádřili k tomuto problému. Je to první happening pořádaný námi, chtěli jsme udělat něco na patřičné úrovni,“ popsal situaci student Adam Škarka.

Lidé se tak sešli před městským úřadem a společně vyšli do zámeckého parku, kde se vše odehrávalo. Jako první předstoupil před dav starosta města. „Jsem vděčný studentům, že se k happeningu odhodlali. Masa mládí toho dokáže mnohem víc, než zpapučelí starší občané, kteří o tom jen mluví. Věřím, že plátna do Prahy v pondělí neodjedou,“ řekl v naději Jaroslav Mokrý.

Více o nedělním happeningu čtěte v pondělním vydání Znojemského deníku Rovnost.