Pětačtyřicáté výročí expozice Muchovy Slovanské epopeje oslaví Krumlovští v polovině září. Jedná se o první slavnost, kterou k jubileu město pořádá.

Už v květnu ale pražští radní odsouhlasili, že se plátna do konce tohoto roku přestěhují do hlavního města. Krumlovští doufají, že slavné obrazy na zámku zůstanou.

„Jak to teď s Muchovou Epopejí vypadá, nikdo neví. Praha zatím neprojevila zájem, my nemáme žádné nové informace o odvozu či demontáži,“ řekl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. Podle jeho slov nejsou v Praze v této chvíli prostory, do kterých by se obrazy mohly přemístit. „Myslím, že to jsou zase jen velké řeči. Všechno má dosud setrvalý stav a obrazy jsou na našem zámku,“ dodal Mokrý.

Krumlovští zastupitelé v září opět požádají o prodloužení smlouvy o výpůjčce pláten.

„Myslím, že nám bude prodloužena. Tomu, že by se do konce roku obrazy začaly stěhovat, nevěřím,“ řekl místostarosta Tomáš Třetina. I kdyby pražští radní smlouvu neprodloužili, stejně se, podle jeho názoru, sbírka obrazů ponechá zatím v zámku. „Dokud Praha nebude mít prostor, se kterým by souhlasila Muchova rodina a který by odpovídal odkazu pláten, stěhovat se nebudou,“ míní Třetina.

Už před časem podotkl, že pro Krumlov mají Muchova plátna zásadní význam. „V Praze to bude jen kapka v moři, pro naše město je Slovanská Epopej alfou a omegou kulturní a turistické nabídky,“ dodal Třetina.

Dočasné umístění

Podle pražského radního Milana Richtera se Epopej začne stěhovat nejdříve na začátku příštího roku. „Rada hlavního města Prahy teď bude jednat o úpravách místa pro dočasné umístění pláten v Křižíkově pavilonu. Bude potřeba ještě dodělat klimatizaci kvůli stálé teplotě a několik drobných změn,“ uvedl radní.

I o tom, zda Krumlovským prodlouží výpujční smlouvu, musí rozhodnout rada. „Záleží, na jak dlouho budou zastupitelé prodloužení požadovat. Ovšem ve chvíli, kdy rada rozhodla, že chce investovat peníze a chce vrátit Epopej po osmdesáti letech zpět do Prahy, moc úspěchu nové smlouvě nedávám,“ dodal Richter.

Podle provozní Hotelu Epopej v centru města je důležité, aby sbírka pláten zůstala ve městě. „Je dobré, že se tu opravila kanalizace i chodníky, ale Epopej našemu městu prospěje nejvíc,“ uvedla již dříve provozní Marie Štolpová.

Na příští turistickou sezonu chystá Moravský Krumlov novou multimediální kampaň. V ní počítá i s verzí, že by plátna nakonec město opustila. „Agentura pro nás zpracuje dvě verze. Jednu bez a jednu s Epopejí. Půjde o poutače u cest, propagaci v novinách, televizi či rádiu a letáky,“ doplnil starosta Mokrý.

Oslaví je hudbou

Výstavu obrazů, kterou tvoří dvacet monumentálních pláten s výjevy z českých dějin, vidělo od začátku letošního roku téměř osmnáct tisíc návštěvníků. „Už potřetí jsme organizovali i noční prohlídky, dvakrát společně s ochotnickým spolkem Bezgest,“ vysvětlila vedoucí galerie Marie Makovičková.

Letošní oslavu pojali krumlovští jako koncert. „V rytířském sále zámku zazpívá smíšený pěvecký sbor Gentlemen singers,“ nastínila Radana Hošková z krumlovského Městského kulturního střediska.