Zřejmě měsíc zbývá do chvíle, kdy Muchova Slovanská epopej definitivně uzavře svůj pobyt na zámku v Moravském Krumlově. Soud v pondělí zamítl žádost malířových dědiců o zablokování přesunu Epopeje do doby, než padne rozhodnutí o tom, kdo smí s monumentálním cyklem vlastně nakládat. Kamiony s přepravními bednami zřejmě s prvními plátny z Krumlova do Prahy vyjedou v polovině července.

„Dokud jsme mohli, dělali jsme pro zachování Epopeje v Krumlově vše, co bylo v našich silách. Nyní už není míč na naší straně hřiště a odvoz se jednoznačně přibližuje,“ řekl místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Jak dodal, kvůli Epopeji se zřejmě ještě před stěhováním sejde krumlovské zastupitelstvo.

Vnuk chce jednat dál

Johna Muchu zastihla zpráva o rozhodnutí soudu na severozápadním pobřeží Skotska. „Nemám nyní bezprostřední přístup k médiím, proto nemohu komentovat podrobnosti, v každém případě to považuji za sice smutnou, ale ne konečnou zprávu. Příští týden se v Praze sejdu s právníky a posoudíme další postup,“ uvedl malířův vnuk. Zdůraznil, že mu jde o naplnění dohod spojených s věnováním cyklu hlavnímu městu. „Epopej nechci pro sebe, jde mi o to, aby byla konečně naplněna ustanovení darovací smlouvy a cyklus získal důstojný stánek, kde by mohl být trvale vystaven. Stále jsem připraven ke konstruktivnímu jednání,“ dodal Mucha.

Ondřeje Pechu, pražského radního pro kulturu, rozhodnutí soudu nepřekvapilo. „Považoval jsem to od počátku za nesmyslné podání. Z dokumentů jasně plyne, že de iure objednal Epopej u Alfonse Muchy pro hlavní město malířův mecenáš Christopher Crane. Vyplácení honorářů za jednotlivá plátna také vázal na jejich převzetí magistrátem. Všechno to dokládá dobře a dlouho známá dokumentace,“ sdělil radní.

Jak dodal, představitelé hlavního města nyní usilovně pracují na tom, aby celý cyklus představili od září ve Velké dvoraně Veletržního paláce.
„Zatím čekáme, až z magistrátu obdržíme návrhy smluv. Z dosavadních jednání plyne, že Epopej by ve Velké dvoraně mohla být vystavena asi osm měsíců a potom by se jí věnovali restaurátoři. Velká dvorana sice neodpovídá původní myšlence, ale je to téměř ideální řešení a důstojné místo pro unikátní monument, kterého si Česká republika velice považuje,“ uvedla mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová.

Zprávy o chystaném stěhování prudce zvýšily zájem o expozici na krumlovském zámku, kde je Epopej vystavená přes čtyřicet let. „Loni jsme za celou sezonu evidovali pětatřicet tisíc návštěvníků, letos za duben a květen jedenáct tisíc a v červnu se v expozici dveře netrhnou. Kdyby u nás Epopej zůstala celý rok, směřovali bychom k návštěvnickému rekordu,“ potvrdil Třetina.

Nový pavilon pro Epopej

Zástupci města uvažují i o tom, jak do budoucna dlouholetou vazbu Krumlova a Slovanské epopeje připomenout. „Určitou představu máme, jednáme o ní a včas s ní veřejnost seznámíme,“ dodal Třetina.

Praha zatím hledá, kde by mohla umístit zvažovaný pavilon pro trvalé umístění Epopeje. „Je jen málo míst, kde lze tak velký cyklus vystavit. Proto bych si přál, aby v určitém výhledu vznikl nový důstojný stánek. Naší prioritou je vhodné místo najít a stabilizovat ve vznikajícím územním plánu hlavního města,“ naznačil pražské vyhlídky radní Pecha.