Preventivní vyšetření spočívá v bezbolestné kontrole mateřských znamének a jiných kožních útvarů pomocí ručního dermatoskopu, který umožní prohlédnout znaménka či kožní skvrny pod velkým zvětšením. „V případě nálezu podezřelého kožního útvaru bude zájemcům ihned navrženo další řešení léčby,“ poukázal mluvčí znojemské nemocenice Pavel Jajtner.

Akcí chce nemocnice podpořit důležitý význam prevence v boji s melanomem, který patří k nejzhoubnějším a nejagresivnějším nádorovým onemocněním.

Včasné zachycení onemocnění zvyšuje šanci na vyléčení. „Počet pacientů s touto diagnozou bohužel stále narůstá, přitom faktor času zde hraje významnou roli. V případě včasného záchytu a zahájení léčby má pacient v dnešní době velkou šanci na vyléčení,“ vysvětlila primářka kožního oddělení Veronika Slonková.

Zájemci se mohou objednat na webové stránce www.denmelanomu.cz, kde si vyberou nejbližší dermatologické pracoviště, lékaře, čas vyšetření a výplní základní údaje.

| Video: Youtube

Včasná diagnostika a léčba rakoviny kůže znamená pro pacienty mnohem lepší prognózu. „Proto je tak důležitá osvěta, do které se každoročně zapojujeme. Nechat si zkontrolovat znaménka nebo řešit kožní problém mohou pacienti kdykoliv v průběhu roku. Doporučuje se pravidelné provádění samovyšetření kůže a kontroly u dermatologa,“ sdělil ředitel Nemocnice Znojmo Miroslav Kavka.

Co je melanom

  • Nejnebezpečnější druh rakoviny kůže. Hlavním rizikovým faktorem je zvýšené vystavení kůže UV záření při opalování a spálení kůže. U znamének je nutné hlídat ta, která jsou větší než 5 mm, jsou vystouplá nad úroveň kůže nebo pokud změní barvu. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání či nepravidelné okraje.
  • V roce 2022 se v České republice diagnostikovalo 2818 pacientů s invazivním melanomem a 800 v počátečním stadiu. Každý šestý pacient na melanom zemřel. V tuto chvíli je melanom šestým nejčastějším nádorem v České republice.
  • Evropský den melanomu je tradiční celoevropská edukativní kampaň podporující prevenci kožních nádorů.

Jak škodí Slunce?