Desítky tiskopisů se na nástěnky úředních desek už mnohdy nevejdou. Zástupci úřadů nyní hledají cesty, jak věci řešit.
„Dokumentů, které se týkají exekucí, je výrazně více než v minulých letech. Některé z nich na úřední desce visí i tři měsíce a my máme problém umisťovat na nástěnky nové dokumenty,“ potvrdil vedoucí správního odboru Znojma Josef Čep. Jeho lidé proto nyní uvažují, že budou muset nechat vyrobit další zasklené skříňky.

S podobným problémem se setkávají také v dalších městech regionu. V Hrušovanech nad Jevišovkou proto přemýšlejí o zásadní inovaci.
„Nechali jsme se inspirovat v Pohořelicích. Pro veřejnost tam v budově úřadu mají úřední desku v digitální podobě. Zájemce o prohlédnutí desky má přístup k jednoduchému ovládání počítače a na monitoru za oknem úřadu si prohlédne dokumenty, které hledá. Mezi nimi jsou i zmíněné dražební vyhlášky či příkazy k exekuci,“ řekla tajemnice hrušovanského úřadu Eva Ševečková. Dodala, že v této podobě se lidé dostanou k podstatně většímu množství dokumentů.

„Jsme teprve ve fázi úvah, zatím ani netuším, kolik korun by tato technika stála. Rozhodně by nám to však pomohlo, protože klasická deska je opravdu plná,“ nastínila Ševečková.

Nejlepší zkušenosti

Vedení pohořelické radnice tvrdí, že má s moderním způsobem zveřejňování dokumentů ty nejlepší zkušenosti. Papír už zde lidé na nástěnce úřední desky neuvidí.

„Funguje to výborně. Zákonu vyhovujeme, protože ten přikazuje, že dokumenty musí být na úřední desce přístupné čtyřiadvacet hodin denně. Když jsme velkoplošný monitor pořizovali, stál nás asi třicet tisíc. Totéž by stály dvě nové vývěsky,“ informoval tajemník tamního úřadu Pavel Michalica.

Kombinaci nástěnky s papírovými dokumenty a možnosti přístupu k elektronické desce na internetu přímo v budově městského úřadu mají v Moravském Krumlově.

„Je pravdou, že většinu materiálů, které zveřejňujeme na úřední desce, tvoří právě exekuce. Zatím se ale nestalo, že bychom neměli prostor pro tyto tiskoviny. Navíc si lidé mohou na počítači u podatelny potřebné dokumenty najít,“ informoval místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek.

Nárůst počtu exekucí potvrdil znojemský soudní exekutor Vojtěch Jaroš. „Tak jak roste množství exekucí, roste i počet lidí, kterým je mnohdy problém doručit písemnost. Proto určitě na úředních deskách podobné dokumenty přibývají. Jen naše kancelář loni řešila asi dva tisíce případů. Proti předchozím rokům jsme u nás zaznamenali nárůst,“ potvrdil exekutor.
Podle informací z exekutorské komory loni počet exekucí v kraji naopak poklesl. „Počet exekucí poklesl loni proti roku 2009 asi o deset procent,“ shrnul tajemník komory Petr Ustohal.