Už půl roku nehlasuje pro společnou myšlenku, které propůjčil svoji tvář v reklamní kampani před komunálními volbami. Řeč je o bývalém znojemském starostovi Zbyškovi Kaššaiovi (ČSSD), který loni v srpnu odstoupil z postu starosty města. Od té doby se nezúčastnil jediného jednání zastupitelstva. Ani tento úterek nebyl výjimkou. Ignoruje také výzvy okresních představitelů své strany, aby se aktivně zapojil do práce v místní organizaci.

Dnes již řadového člena sociální demokracie, který přišel i o funkci okresního šéfa partaje a místopředsedy krajského výkonného výboru ČSSD, opakovaně k aktivnější práci vyzývá Kaššaiova místní organizace ČSSD.

„Kolegu Kaššaie jsme několikrát vyzývali, aby se k věci postavil čelem a aby chodil na zastupitelstvo i na schůze místní organizace. Bohužel jsme dosud nedostali žádnou reakci. Chceme, aby na zastupitelstvo chodil, nebo aby z postu zastupitele odešel. Oficiálně jsme jej ale k odstoupení nevyzvali. Musím však říct, že se kolega Kaššai pravidelně vždy asi hodinu před zastupitelstvem oficiálně omluví,“ sdělil předseda okresních sociálních demokratů Jan Grois s tím, že Kaššai je nyní jen řadovým členem strany.

„Na postu okresního předsedy jsem jej nahradil já, na postu místopředsedy krajského výkonného výboru současný starosta Gabrhel,“ přiblížil místostarosta Znojma Grois.

Podle lídra opozičních občanských demokratů Petra Nezvedy nelze zastupitele k účasti na jednání nutit. „Je to na zodpovědnosti a přístupu každého zastupitele, který získal mandát od voličů. Nikdo, ani současný starosta, nemůže člověka nutit, aby na zastupitelstvo chodil. Sám jsem se ze současného zastupitelstva omlouval asi dvakrát, v minulém období se také různí zastupitelé omlouvali. To je na každém z nich,“ reagoval na absence Kaššaie Nezveda.

Šéf znojemských oranžových si je přitom vědomý toho, že při důležitém hlasování by účast exstarosty Kaššaie mohla chybět. „Pokud by kolega Kaššai chtěl hájit zájmy sociální demokracie, měl by na zastupitelstvu hlasovat. Bez něj jsme malinko oslabeni. Mohou totiž přijít jednání, kde jeho hlas bude důležitý a my nyní nevíme, ke komu by se případně přiklonil. Zda k nám nebo k opozici,“ dodal Grois.

Zbyšek Kaššai na zaslané otázky reagoval svérázně. Nejdříve označil Znojemský deník za bulvár. „Téma Horákové skončilo, není koho obviňovat a Horákovou bránit, proto bych doporučil zajímavější témata než tři absence Kaššaie na zastupitelstvu,“ napsal v úvodu odpovědi Kaššai.

Svou neúčast pak obsáhle komentoval. „Poprvé jsem chyběl při mé hospitalizaci, podruhé, když mi lékaři doporučili minimálně tři až čtyři měsíce bez jakékoliv stresové zátěže. Potřetí, když jsem byl pověřen krajem k jednáním s řediteli krajských nemocnic. Byl vybrán termín jednadvacátého prosince, který nebylo možné přeložit,“ odpověděl Kaššai.

O odstoupení z postu zastupitele Kaššai neuvažuje. „Za celou dobu od voleb jsem měl tři omluvené absence, což jistě není nejvíce ze všech zastupitelů, tudíž předpokládám, že jim položíte stejnou otázku o odstoupení,“ reagoval Kaššai.

Svůj návrat do politiky nevylučuje. „Pokud budu cítit, že jsem zcela zdráv, nevylučuji, že bych se mohl v politice objevit. Nyní mám opravdu jiné myšlenky než na svůj eventuální comeback. Zejména když vidím občasné nešťastné přešlapy některých členů Nové šťávy v takzvaném Novém vedení města,“ dodal exstarosta.

Pokud by Kaašai rezignoval, měl by jej podle výsledků voleb nahradit sportovní manažer znojemských fotbalistů Michal Sobota.

Deník položil Kaššaiovi několik otázek:

Proč na jednání nechodíte?
Od mého odstoupení jsem chyběl 3x.
I. absence při mé hospitalizaci v nemocnici Znojmo
II. absence lékaři mi doporučili min 3-4 měsíce bez jakékoliv stresové a psychické zátěže, a proto jsem se v prosinci omluvil.
III. absence jako člen DR Cejiza jsem byl pověřen Jihomoravským krajem jednáním s řediteli krajských nemocnic na zlepšení spolupráce a zefektivnění centrálních nákupů. Vzhledem ke sjednocení termínu byl vybrán termín 21. 12. 2012, který nebylo možné přeložit. Mimo jiné byl přítomen i pan ředitel M. Kavka, který byl také z jednání zastupitelstva omluven.
(Zbyšek Kaššai ovšem opomněl úterní zastupitelstvo, na které rovněž nedorazil pozn. red.)

Neuvažujete v tomto světle o odstoupení z postu zastupitele?
Za celou dobu od voleb jsem měl tři omluvené absence, což jistě není nejvíce ze všech zastupitelů. Tudíž předpokládám, že jim položíte stejnou otázku o eventuálním odstoupení.

Jak se srovnáváte s faktem, že nyní prakticky nejste vidět?
Myslím, že kdo mne potřebuje vidět, mě vidí. Jinak si rád na chvíli odpočinu od politického kolotoče, který trval skoro tři roky. Nyní je důležité stabilizovat můj zdravotní stav a zrenovovat mé ordinace, které kvůli politice lehce chátraly. Šanci tak dostali mladší, kteří mají nyní možnost dokázat, že umí oslovit stejné množství voličů a příznivců, jak se to podařilo mně.