Pokud extraligový hokej ve Znojmě skončí, městská kasa ušetří dvanáct milionů korun ročně. Právě takovou sumou podpořilo město klub HC Znojemští orli v jubilejním, desátém roce působení v nejvyšší hokejové soutěži.

Hokejoví fandové ve Znojmě přitom zatím stále tápou. Bude desátý ročník extraligy ve Znojmě posledním? Majitel klubu slibuje odpověď až po skončení bojů o záchranu v extralize.

Pouze spekulace

„Našim cílem je nyní úspěšně zvládnout boje v play – out. Proto v tuto chvíli nechci předjímat další působení celku v extralize,“ uvedl Jaroslav Vlasák.

Více o případném setrvání znojemských hokejistů v extralize nechtěl říci. „Je to předčasné a ostatní otázky jsou pouze v oblasti spekulací. Jestli budeme hrát extraligu i v příštím roce, budu vědět až po skončení zápasů v rámci play – out,“ dodal Vlasák.

Finančně náročná soutěž se neobejde bez bohatých sponzorů. A právě o takového Orli přijdou. Generální sponzor, energetický gigant E-on, už s klubem neprodlouží smlouvu. „Mohu potvrdit, že jsme smlouvu s klubem neprodloužili. Důvodem je, že jsme přehodnotili naši strategii podpory sportu v regionech,“ vysvětlil mluvčí společnosti E-on Vladimír Vácha.

Nezbytnost získání bohatého sponzora pro další fungování klubu v extralize potvrzuje jeden z menších sponzorů. „Pokud se nenajde generální sponzor, pak osud Orlů nevidím dobře,“ uvedl Jan Růžička.

Ušetří miliony

Podnikatel je velkým fandou hokeje. „Je to jediný sport na vrcholové úrovni, který v regionu je. Rozhodně by spoustu lidí včetně mě mrzelo, kdyby skončil,“ doplnil Růžička.

Město by případným ukončením účasti hokeje v extralize ušetřilo dvanáct milionů korun za rok. Ty by mohli dostat fotbalisté, florbalisté, plavci či další sportovci a kluby.

Sportu by ale zřejmě nezůstala celá částka. „Zatím jsme o ničem takovém nejednali,“ řekl předseda sportovní komise rady města Karel Hodák.

Vše se podle něj bude odvíjet od rozhodnutí majitele klubu. V případě, že by Orli opustili extraligu, nebude zřejmě město dál přispívat na hokej tak velkou sumou „Nedovedu si představit, že by město dávalo stejné peníze v případě, že by Znojmo hrálo první národní hokejovou ligu. Ta suma by mohla být například poloviční,“ nastínil Hodák.

Zbylé peníze by teoreticky mohli získat další sportovci. „Zřejmě bychom ale nerozdělovali všechny zbylé peníze. Letos jsme na ostatní sporty rozdělili tři miliony. Rozdělovat dalších šest milionů navíc je nesmysl. Ty peníze by zřejmě šly do jiné kapitoly, než na sport,“ uzavřel Hodák.

Poslední sezona

Příznivci Orlů mezitím zažívají určitou letargii. „Fanoušci neovlivní další působení v extralize. Tak nějak počítáme s tím, že je to poslední sezona,“ uvedl šéf fan klubu Orlů Pavel Urbánek.