Zachránit je mohou jen dvě možnosti. Zvýšený přítok, což je v období tak velkého sucha zásadní problém, nebo zbylou vodu provzdušňovat čerpadly. A právě takové provzdušňování bylo nutné začátkem týdne v Příměticích, kdy se majitelé zdejšího rybníka nejdříve pokoušeli provzdušnit vodu vlastním čerpadlem, ale nakonec museli požádat o pomoc hasiče.

„Jejich čerpadlo, které použili k provzdušnění, se jim totiž ucpalo bahnem z rybníka a ryby v něm začínaly hynout. Přivolaní hasiči museli pak použít k provzdušnění nejdříve kalové čerpadlo a teprve později vodní. Může za to nízký stav vody," informoval mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Provzdušňování rybníků si podle něj většinou řeší místní dobrovolní hasiči, ale pokud už dochází k úmrtí ryb jako v případě Přímětic, může záležitost řešit i profesionální hasičská jednotka.

Podle Petra Adama z Meteorologické stanice v Kuchařovicích nebyl ale průběh léta, co se srážek týče, nějak výjimečný. „Srážky byly průměrné. Jde skutečně o typicky letní počasí s běžnými bouřkovými srážkami," míní Adam.

Letošní problém s nízkým stavem vody v rybnících je však extrémní z jiného důvodu. Dochází totiž k přívalovým dešťům. A ty vyprahlé zemi ani rybníkům moc nepomohou. „Voda z přívalových dešťů totiž jen steče po vyschlém povrchu a jediné, co po ní zůstane, je eroze," naznačil vedoucí odboru životního prostředí Jaromír Mička.

Státní správa podle něj může nyní rybářům pomoci jen málo. „Problémy se svým rybníkem si musí řešit sám majitel. Proto mají měřiče, kterými pravidelně kontrolují jak kvalitu vody, tak množství kyslíku. Zkušený rybníkář ovšem pozná už z chování ryb, že s vodou není něco v pořádku. Hodně o kvalitě vody vypovídá třeba chování bělic.V případě tak extrémních veder jako letos toho ovšem kromě provzdušňování vody moc dělat nemohou. A státní správa může nějak zasáhnout až ve chvíli, kdy dochází k úhynu ryb," vysvětlil Mička.

Neutěšenou situaci potvrzuje i vedoucí výlovu jaroslavických rybníků z Rybníkářství Pohořelice Martin Kozlík. „Pracuji mezi rybníky už dvacet let, ale něco takového jsem ještě nezažil. Vždyť kubatura vody je na deseti procentech dlouholetého průměru. Přístroje na měření vody samozřejmě máme a všechna měření pravidelně děláme, ale když není přítok vody, tak s tím kromě provzdušňování nic dělat nemůžeme. A to, co se teď stalo v přímětickém rybníku, bylo i ve více lokalitách, třeba v Mramoticích nebo Štítarech," řekl Kozlík.

VLADIMÍR LANGER