Už na téměř jeden milion korun se vyšplhala škoda, kterou měl zákazníkům, objednávajícím plastová okna, způsobit obchodní zástupce JK, který působil ve Znojmě od loňského května. Policie stále vyslýchá svědky a čeká na vyjádření firem, které měl zástupce podezřelý z podvodu reprezentovat.

„V současné době eviduje vyšetřovatelka sedmadvacet poškozených a škodu devět set padesát tisíc korun. Vyšetřování je stále ve stadiu prověřování, to znamená, že kriminalisté vyslýchají svědky a sbírají podklady od firem,“ sdělila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Kdy vyšetřovatelka prověřování uzavře, zatím nelze předjímat. „Záleží na tom, kdy skončí výslechy svědků a shromažďování dalších podkladů. Po jejich vyhodnocení policie rozhodne o dalším postupu, tedy i případném sdělení obvinění,“ dodala mluvčí.

Obchodní zástupce je podezřelý, že se dopustil podvodu tím, že od zákazníků vybíral zálohy, ale dodávku objednaných oken nezajistil. Trestní oznámení na něj kvůli tomu podal i přední slovenský výrobce plastových oken Slovaktual.

„S policií jsme v kontaktu, předala nám jména poškozených, ale nemáme na ně kontakty. Jednali jsme s asi čtyřmi zákazníky, kteří se obrátili přímo na nás,“ sdělil obchodní ředitel společnosti Peter Balčirák.

Firma nabídla poškozeným zákazníkům určitou kompenzaci. „Navrhli jsme jim dodávku a montáž oken za nákladové ceny. Dva tuto pomoc přijali. První okna nyní montujeme,“ řekl Balčirák s tím, že firma je otevřená jednáním s dalšími poškozenými.

„Sami nemůžeme zakázky nepoctivého zástupce dohledat, protože je zadával pod všelijakými značkami. Pokud tedy měli nabídku od dotyčného zástupce, který vystupoval naším jménem a budou nyní muset vymáhat náhradu škody soudní cesty, mohou se obrátit i na nás. Jsme připraveni jim také nabídnout dodávku oken za nákladové ceny,“ dodal ředitel.

Třiatřicetiletý JK ze Znojma je podezřelý z trestného činu podvodu. První případy se přitom táhnou už z května loňského roku. Redakce celé jméno povedeného obchodníka zná, kvůli případnému sporu na ochranu osobnosti je však nemůže, minimálně do sdělení obvinění, zveřejnit.

„Některé smlouvy, ve kterých podezřelý sjednával dodávky plastových oken, na něž vybíral finanční zálohy, jsou až z května loňského roku. V jednotlivých případech šlo o škodu v rozmezí deset až sto padesát tisíc korun. Někteří poškození dostali později část záloh zpět, jiným obchodník nabídl třeba dodávku jiného zboží,“ popsala případ policejní mluvčí.

Kriminalisté vyšetřují nepoctivého obchodníka na svobodě. „Za podvod se škodou velkého rozsahu mu hrozí vězení od dvou do osmi let,“ doplnila Drahokoupilová.