Vystudoval historii, proto ví, jak důležité jsou pro badatele historické prameny. „Chtěl jsem, aby se za padesát let historici měli kam vrátit k tomu, jak pivovarnictví vypadalo dneska,“ vysvětluje Vrána.

Minipivovary už jsou dlouhá léta fenoménem, Vrána strávil několik měsíců cestováním po těch jihomoravských. Jeho prvotní snahou bylo na malém krajském vzorku zjistit, jak fungují. „Zajímala mě ta pestrost, kdo je sládek, jaká je jeho motivace. „Všechny pivovary jsem objel, mluvil jsem s lidmi. Ale nevypil jsem všechno,“ upozorňuje se smíchem. Při listování knihou si není jistý, který příběh zmínit dříve. „Například v Lomnici si minipivovar založili lidé, kteří se do té době věnovali úplně jiným oborům – informatice a grafice,“ popisuje Vrána.

Protikoronavirová opatření, zavřené posilovny a sportoviště.
Podívejte se, jak jih Moravy zasáhla přísná opatření proti šíření koronaviru

Psaní knih a objevování nových příběhů je pro Vránu jen koníček. Jinak pracuje jako mluvčí brněnské Mendelovy univerzity. Ale i v tomto povolání se snaží témata piva a pivovarnictví prosazovat. „Mrzelo mě, že máme zkušební pivovar, studují u nás budoucí sládci, ale vlastní pivo jsme neměli Stal jsem se proto duchovním otcem studentského piva Mendelbier, které jsme na univerzitě nedávno uvedli,“ vypráví. Hrdě dodává, že řada majitelů jihomoravských minipivovarů jsou absolventy právě Mendelovy univerzity.

Novou knihu sice sotva pokřtil, pracuje ale už na další. „Věnuji se dějinám pivovaru Starobrno, který bude mít za dva roky výročí. Pro Archiv města Brna chystám také obsáhlejší práci o dějinách brněnského pivovarnictví,“ nastínil své budoucí plány Vrána. V jakém z pivovarů mají nejlepší pivo, ale říct nedokáže. „Lidi se mě na to často ptají, ale já nemám napito. Nejvíce mě zkrátka fascinují ty příběhy, “ směje se.

PETRA ŠEBKOVÁ