„K tomuto místu jsem získala vztah v době, kdy jsem se sem chodila procházet v době těhotenství a zpívala si při tom. Kaple má úžasnou akustiku," vyzdvihla Šimegová, která akci provázela zpěvem spolu se členy sboru Zpěvokol a dětmi ze znojemské školy.

Samotným rituálem otevírání studánky provázela přítomné Martina Čepová. Studánku nejprve obdarovala symbolicky čerstvě uvitým věncem z místních dřevin a také sladkostí. Okolí studánky pak děti zametly březovými proutky.

Ilustrační foto.
Další tři miliony pro nové doktory. Znojemským chybí zubař i praktičtí lékaři

„Podobné rituály se odehrávaly především na jaře, ve chvílích, kdy se voda strnulá v ledu a sněhu dala znovu do pohybu. Symbolicky tak začínal celý rok, voda odnášela vše přebytečné a zároveň byla symbolem zrození nového. Symbolika vody byla velmi bohatá,“ popsala historii i tradici Čepová.

Účastníci poté mohli vodě svěřit myšlenky, o nichž si přáli, aby je odnesla. Ale také přání, která by se měla vyplnit. Po ukončení rituálu následovala další série písní a pak také společné hodování.

Řeka Dyje ve Znojmě po pátečních deštích. Snímek z pondělí 17. dubna.
VIDEO: Dyje ve Znojmě ukázala svou sílu. Jinak líná řeka se valila korytem

Feliticitina studánka je památkově chráněná, patří do souboru Vranovských salet v areálu bývalého Vranovského panství. „Za minulého režimu byla silně poničena a chátrala. Poškozeny byly především hodnotné vlysy s tančícími nymfami. O její záchranu se po roce 1989 zasloužil především tehdejší starosta Vranova nad Dyjí Tomáš Motka. Pak přešla do naší péče a v roce 2001, k desetiletému výročí národního parku, byla kompletně obnovena, včetně restaurátorských prací," připomněl Tomáš Rothröckl, ředitel Správy Národního parku Podyjí.

Kapli, ukrývající studánku, nechala v roce 1806 postavit hraběnka Felicie Mniszková. Na štítě stavby na fasádě je německý nápis: „Felicie hraběnka z Mniszku zřídila a věnovala tuto studánku unaveným poutníkům k osvěžení a svému milovanému údolí pro okrasu – 1806“.