Řeč je o studentech, jejichž letní brigáda spočívá ve stěhování a přípravě pódií a židlí, nalévání vína, uvádění návštěvníků na místa či zařizování rezervací a přípravě tištěných programů. Pracují dlouho do noci, ale o festivalu a týmu kolem něj mluví s nadšením.

„Jsem tu letos poprvé a hodně mě to baví. K práci pro festival jsem se dostala přes kamaráda. Mám na starosti hlavně uvádění diváků na operu a jinak dělám, co je zrovna potřeba,“ říká studentka Barbora Jalůvková z gymnázia znojemské pedagogické školy. Práce před představením jí začínala navečer kolem osmé, končívala nejdřív v jednu po půlnoci. „Někdy máme co dělat dlouho do noci, ale baví mě to. Je tu výborný tým, příští rok bych chtěla pokračovat,“ dodala Jalůvková.

Druhým rokem pomáhá v technickém zázemí festivalu Ondřej Hrůza. „Dlouhé roky se znám s Jiřím Ludvíkem, chodím do souboru Dyjavánek, který vede. Kolem festivalu je perfektní skupina lidí, se kterou se výborně spolupracuje,“ hodnotil své zkušenosti student, který v září nastupuje do maturitního ročníku.

Zejména festivalová opera pro něj znamená dlouhé dny a ještě delší noci. „Vůbec, když jsme kvůli počasí museli stěhovat scénu od minoritů do Louky a pak zpět. Převáželi jsme sto třicet kostýmů, rekvizity, navíc jízdárnu vyplavil déšť, ale zvládli jsme to,“ dodal Hrůza.

Brigádníků a jejich práce si velmi váží prezident festivalu Jiří Ludvík. „Umělci jsou obalem festivalu, brigádníci tvoří vnitřní ústrojí, zařizují vše, co je potřeba pro jeho fungování, bez nich by žádné koncerty a představení nebyly. Pracují s velkým nasazením, letos stačí připomenout obrovské úsilí, se kterým uklízeli a vysoušeli vyplavenou jízdárnu před premiérou opery,“ připomněl Ludvík. Jak vysvětlil, brigádníci se na festivalu během let mění.

„Dobře nám funguje přirozená výměna. Každý rok přichází noví studenti, s jinými spolupracujeme už několik let a postupně přebírají složitější úkoly,“ vysvětlil šéf festivalu, který často nové členy týmu získává mezi svými studenty na gymnáziu.

Prázdniny tráví na festivalu

Mezi ně patří i Monika Jílková, která na festivalu pracuje už třetím rokem. „Jiří Ludvík se mě před třemi lety ptal, jestli nechci zkusit něco nového, kývla jsem a dnes je pro mě festival už srdeční záležitost. Sešel se kolem něj výborný tým, který funguje jako jedna velká rodina. Práce mně baví, myslím, že jsem tu i našla směr, kterému bych se chtěla dál věnovat,“ shrnula Jílková své zkušenosti.

Práce pro festival jí začíná dlouho před samotným zahájením. „Letos jsem se už podruhé podílela na přípravě koncertu malých géniů, od března jsme proto jezdili po soutěžích a vybírali možné účinkující. Mimo to mám na starosti rezervace vstupenek nebo třeba usazování návštěvníků na koncertech,“ vypočítala Jílková.

Festival podle ní stále roste. „Učíme se ze zkušeností, proto stoupá úroveň a organizace je čím dál složitější. Prázdniny si už bez festivalu ani nedovedu představit,“ dodala studentka.

Mezi brigádníky převažují středoškoláci, ale do práce se zapojují i starší studenti. Vysokoškolačka Eva Stanislavová má například na starosti přípravu programů jednotlivých koncertů a dalších tištěných materiálů.

„Oslovuji jednotlivé umělce, zjišťuji, co budou hrát a pak připravuji programy pro jednotlivé koncerty. Po skončení festivalu pak všechny podklady ještě shromažďuji a archivuji, aby byly k dispozici pro další roky,“ popsala studentka hudební výchovy.

Po čtvrteční derniéře opery Král Artuš nabídne šestý ročník Hudebního festivalu Znojmo ještě bohaté finále. Dnes na znojemském hradu vystoupí americký loutnista Joel Frederiksen, zítra na nádvoří domu na Václavském náměstí vystoupí big band B-Side Band. Neděle přinese již tradiční vycházku za jazzem do národního parku a večer pak festival uzavře Handelovo oratorium Mesiáš. Pro velký zájem diváků pořadatelé koncert přesunuli do kostela svatého Václava v Louce.