Přes dva miliony korun napumpuje letos městská kasa do znojemských festivalů. Na největší příspěvek se mohou těšit pořadatelé festivalu vážné muziky Hudba Znojmo. Sto tisíci přispěje město i na zbrusu nový festival folklorní hudby. Naopak jen dvacet tisíc slíbila radnice Šramlfestu.

Radní rozhodovali podle doporučení kulturní komise. „Pouze v jednom případě jsme částku navýšili a to o sto tisíc korun pro rockový festival Wake Up. Důvodem bylo to, že stát zvedl pořadatelům nájem v Louckém klášteře,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Shodně jedno sto tisíc korun přijde poprvé z městského konta i na účet nového folklorního festivalu a Jazz festu. „Jazzový festival sice vloni byl, na ten jsme ale minulý rok nepřispěli. A o folklórním festivalu jsme se bavili už dříve. Je to ve spojení s vinaři, a bez podpory města, by tento festival asi nevznikl,“ uvedl Nezveda.

S poměrně vysokou městskou dotací mohou počítat pořadatelé studentského Majálesu. „Částka čtyři sta tisíc je stejná jako vloni. A akcí pro středoškoláky a mládež obecně není nikdy dost. Navíc tato aktivita, kterou s mladými dělá Kateřina Kasanová, je fantastická,“ doplnil starosta.

Právě Kateřina Kasanová, v čele pořadatelské týmu studentského Majálesu, může být vnímána jako krátké pojítko s vedením radnice. Je totiž, stejně jako starosta a další radní, zastupitelkou za ODS. „Když se člověk podívá na tři festivaly Jirky Ludvíka, který není členem naší strany, tak dostaly mnohem víc peněz. Kdo na Majálesu byl, viděl, jak je zorganizován a jak se ta strašná spousta mladých lidí baví, tak musí říct, že je dotace oprávněná,“ odmítl úvahy o zvýhodňování Majálesu Nezveda.

Jen s pětinou požadované částky musí naopak kalkulovat organizátoři Šramlfestu, na který si vloni našlo cestu jen něco přes dvě stě návštěvníků. Radní mu pro letošek přiklepli dvacetitisícovou pomoc oproti stotisícové žádosti. „Loňský ročník jsme považovali za rozpačitý z hlediska zájmu lidí. Neříkám, že nebyl dobrý. Pro nás je trochu otazník, zdali bude mít tato akce šanci přežít,“ dodal starosta Znojma.

Kolik peněz dostanou festivaly od města

Hudba Znojmo 1 milion
Majáles 400 tisíc
Znojemský hrozen 300 tisíc
Wake Up 300 tisíc
Jazz fest 100 tisíc
VOC festival Znojmo 100 tisíc
Šramlfest 20 tisíc

S dotacemi je spokojen prezident festivalů Hudba Znojmo, Jazz festu i folklorního VOC festivalu Znojmo, Jiří Ludvík. Právě poslední akce je letos novinkou. „Konat se bude od sedmého do desátého května a půjde o směsici world music. Představí se při něm třeba Ida Kelarová, tanečnice z Lúčnice, Bokomara, Ondráš, strakonická Prácheňka či znojemská cimbálová muzika A.F. Stehlíka. Sedmého května festival zahájí koncert Vlasty Redla ve vysokoškolském klubu Harvart,“ řekl Ludvík. „Městská dotace nám samozřejmě pomůže, festival by se ale konal i tak. Nyní ještě čekáme na dotaci z Vinařského fondu. Folklorní festival Znojmu chyběl,“ doplnil Ludvík.

Letošní částky, doporučené pro schválení zastupitelům, se zhruba rovnají loňským dotacím. Znojemský hudební festival dostal tehdy milion, Majáles čtyři sta tisíc korun. O sto tisíc víc letos bere Wake Up, se stejnou hromádkou musí naopak počítat Znojemský hrozen.

Zklamáním je ale schválená částka pro pořadatele Šramlfestu. „Po loňských prohlášeních některých zastupitelů jsme čekali, že dotace bude vyšší. Letos jsme chtěli udělat festival větší a lepší, počítali jsme s rozpočtem tři sta tisíc. Vloni byl sto dvacet tisíc. Teď asi budeme muset přemýšlet o škrtech. Uvidíme ale, jak dopadnou naše další žádosti o dotace na kraji či ministerstvu,“ řekl hlavní organizátor Šramlfestu Ivo Bílek.