Všichni známí i příbuzní jí udělají radost tím, že jí darují vyfouknutá vajíčka. Největší pochoutka, kterou může nabídnout návštěvě, jsou plněná vajíčka. Proč?

„V tomto případě totiž musím vajíčka rozbít,“ směje se Filová. Kraslice maluje už od malička. Věnuje se tomu už asi čtyřicet let. „Bavilo mě to už když jsem byla malá. Je to tak trochu rodinná tradice. Hodně jsem se naučila i od kolegyně z práce,“ vypráví o svých začátcích Filová.

V malíčku má všechny možné techniky. „Teď dělám hlavně reliéf. To znamená na obarvené vajíčko kreslím obrazce voskem,“ vysvětluje. Začala se věnovat i vyřezávání. „Nejdřív jsem na dírky do vajíček používala pilník, teď jsem si pořídila speciální brusku,“ dodává.

Inspiraci bere všude kolem sebe. „I když se dívám na jiná vajíčka, stejně si to pak udělám podle sebe. Inspiraci beru třeba i z krajek či kreseb na zdech,“ prozrazuje Filová. Zpočátku dělala kraslice jen pro sebe, teď už zásobuje i své známé. Nejlíp vyvedené kusy si nechává. „I když se často nechám ukecat a někomu je daruji,“ přiznává.