Podle informací Deníku se zatím nejedná o hromadné propouštění, během celého roku by se mělo jednat maximálně o pár desítek zaměstnanců. „Nejedná se o žádné přehnané množství, mnozí, asi zhruba polovina, si navíc našli jinou práci. Nejedná se tedy o žádnou katastrofu,“ uvedl zdroj dobře obeznámený se situací ve firmě jehož totožnost Deník zná.

Pokles poptávky po výrobcích keramických závodů je ve většině případů způsobený poklesem zakázek ve stavebnictví. „Nejen keramické závody, ale i sklářské firmy se dále potýkají s dopady vysokých energetických nákladů a s absencí pochopení vlády. To snižuje jejich konkurenceschopnost na evropských a světových trzích,“ uvedl předseda Odborového svazu skla, keramiky a porcelánu Ondřej Fedoročko.

Základní školu v Pražské ulici ve Znojmě navštěvuje více než sedm set dětí.
Petice za výměnu ředitele základní školy ve Znojmě. Důvodem měla být i šikana

Navzdory mnoha dohadům nemá být propouštění pracovníků ve znojemské firmě plošné. „Dle posledních informací by propouštění v Laufenu ve Znojmě nemělo  zaměstnance zasáhnout ve větší míře,“ dodal Fedoročko.

Detailnější informace přinese Deník v následujících dnech. Na vyjádření firmy redakce čekala bezmála celý týden.

Vinařská firma Znovín se rozhodla změnit logo i etikety. Na snímku vedení společnosti.
Stejné víno, jiné lahve. Znovín mění etikety. Lidé si koupí Rýňák nebo Vlašák

Pokles odbytu v souvislosti s ekonomickou krizí pocítila firma roku 2009, tehy propustila asi omdesát lidí. Počet zaměstnanců následně navýšila kvůli výstavbě logistického centra v roce 2014 a zpovoznění nové výrobní linky o dva roky později. Podnik nabíral desítky lidí a rostly mu tržby.

Znojemský Laufen není jediný, kdo se potýká s nižším zájmem zákazníků. Všechny své závody přes zimu odstaví společnost Wienerberger, největší producent pálených cihel a střešních tašek v tuzemsku. Odstávka se dotkne i závodu v Novosedlech na Břeclavsku, který dává aktuálně práci dvaašedesáti lidem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Janek Ledecký, rakouští čerti a zabijačka. Znojmo chystá bohatý adventní program

Zdroj: Martin Moštěk