Nejblíž v Brně budou mít od ledna exportéři ze Znojemska celní správu. Komplikací v podnikání se proto už nyní obávají podniky, které vyváží do zemí mimo Evropskou unii. Změny kritizuje i znojemská radnice. Podle celníků ale novinka vychází z nových zákonů a podniky mají prý řadu možností, jak vývoz vyřizovat bez komplikací.

„Převedení celního odbavení do Brna by kromě výrazného snížení operativnosti znamenalo i nutnost zkrácení času výroby o další den a kvůli dodržení termínů by se nám naplnění našich zakázek výrazně prodražilo," obávají se už nyní jednatelé společnosti Sklářské stroje Znojmo Milan Večeřa a Pavel Gestinger.

Změna znepokojila i šéfy znojemské keramiky, kteří v ní vidí ohrožení svých rozvojových plánů. „Znojmo jsme si totiž strategicky zvolili jako náš exportní hub (středisko, pozn. red.)," řekl generální ředitel Laufenu CZ Ladislav Dvořák.

Z nového logistického centra chce firma zásobovat asi osmdesát zemí celého světa. Jak Dvořák již dříve uvedl, keramiku přes Znojmo vyváží například do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu, Německa, Rakouska, Holandska, severských států, Francie, Španělska, ale třeba i do USA, Kanady či Austrálie.

Jiné firmy očekávají menší komplikace, buď exportují hlavně na evropský trh, nebo vývoz nepředstavuje klíčovou složku jejich obchodu. „Naši hlavní partneři jsou ze zemí Evropské unie, ale exportujeme i do Ameriky či Švýcarska. Změny nám proto do jisté míry život zkomplikují, ale zásadní problémy nám to nepřinese. Jednotlivé záležitosti budeme řešit s celníky," řekl obchodní ředitel Znojemských strojíren Luděk Blažek.

Pro šatovský Znovín je podle ředitele Pavla Vajčnera důležitější daňová agenda, kterou celníci také spravují. „Nás se týká zejména spotřební daň ze sektů, vývoz pro nás tolik významný není. Pokud změny nezasáhnou správu a výběr spotřební daně, významněji se nás nedotknou," uvažoval Vajčner. Znojemské radní ale chystaná změna pobouřila.

„S rozhodnutím Generálního ředitelství cel v Praze zásadně nesouhlasíme. Znojemský celní úřad je využíván mnoha společnostmi z našeho okresu. Převedení celní agendy do Brna značně zkomplikuje firmám ze Znojemska život a bude pro ně znamenat zvýšení nákladů. Obávám se proto, že může přispět ke zhoršení už tak vysoké nezaměstnanosti," uvedl starosta Vlastimil Gabrhel. Podle starosty zdaleka nejde jen o tři stávající zaměstnance, kteří mají na starosti celní odbavení. „Ve hře je mnohem více pracovních míst, než si generální ředitelství cel uvědomuje," varoval starosta.

Podle celníků změna vychází z nedávno schváleného zákona. „Celní správa přechází na dvoustupňový model s jedním generálním ředitelstvím a čtrnácti krajskými celními úřady. Chystaná vyhláška ministra financí počítá také s územními pracovišti, v jejím návrhu je i Znojmo, kde má zůstat daňová agenda," sdělil mluvčí generálního ředitelství Jiří Barták.

Změny se podle něj prakticky vůbec nedotknou lidí, kteří své běžné dovozy vyřídí zpravidla přímo na hranicích.