Podle policistů přijdou o svá kola cyklisté nejčastěji na veřejných místech „Krade se v každou denní dobu i na místech dobře viditelných s neustálým pohybem lidí. Zmizení kola je otázkou několika vteřin a riziko pro pachatele je poměrně nízké,“ sdělil již dříve Tomáš Koníček z oddělení prevence kriminality policistů. Celou tiskovou zprávu najdete ZDE.
Kolo pouze opřené o zeď, lavičku, strom, sloup veřejného osvětlení či o dopravní značku je velkým lákadlem pro zloděje. Stačí ho vzít a odvézt. A přitom není těžké udělat z něho hůře dostupnou kořist.
Značení jízdních kol
Forenzní značení umožňuje za pomoci unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA doplněné výstražnými prvky kola lépe ochránit.
K takovému značení kol přistupují po zimní pauze na začátku května také ve Znojmě. „Pro zájemce o forenzní značení jízdních kol, koloběžek a invalidních vozíků máme vyhrazené dva termíny, a to středa 8. května a neděle 9. června,“ sdělili na sociálních sítích znojemští strážníci.
Jak doplnili, lidé se mají na termíny hlásit na čísle 515 225 555 nebo přímo na úřadovně městské policie Znojmo. „Speciálně označené jízdní kolo je zaregistrované v mezinárodní databázi výrobce forenzního značení. Tyto prvky mohou odradit pachatele od krádeže a pomáhají při pátrání po ukradeném kole. Avšak je potřeba myslet i na další prvky zabezpečení jízdního kola, jako je používání kvalitních zámků, které zajistí více částí kola nebo ponechání kola v dosahu kamer. Tato společná opatření pak zajistí výraznou prevenci krádeže,“ poukázali strážníci.
Stejnou metodu, jak pomoci po případné krádeži určit, komu kolo patří, uplatňují například i v Břeclavi. Forenzní značení kol tam využívají od roku 2016, Znojmo se přidalo o rok později.
Stojany pro uzamčení
Ve městech instalují ukotvené pevné stojany na kola, ke kterým mohou cyklisté kolo upoutat kolo pevným lankový zámkem nebo zámkem s řetízkem.
Na některých místech pořizují i uzamykatelné stojany. Jejich hlavní předností je možnost uzamčení kola pomocí masivního kovového třmenu a spolehlivého uzamykacího mechanismu, který je součástí stojanu.
V Hustopečích na Břeclavsku například zřídili dřevěné cykloboxy. Jejich účel, kterým je uskladnění kol či zavazadel na nezbytně nutnou dobu, ale lidé začali zneužívat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Škola na zámku a četnická stanice. Poznejte město na jihu Moravy