Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Forman: Aktivní věk věnuji práci pro Miroslav

Miroslav /ROZHOVOR/ - Čtyřiašedesátiletý starosta Miroslavi Augustin Forman začíná na miroslavské radnici už své čtvrté volební období. Vyšší politika jej neláká.

9.11.2010 1
SDÍLEJ:

Miroslav bude reprezentovat známá tvář staronového starosty.Foto: DENÍK

Už čtvrté volební období bude odemykat kancelář starosty Miroslavi čtyřiašedesátiletý matador komunální politiky Augustin Forman. Dlouholetého starostu a lídra sdružení Pro přítomnost a budoucnost Miroslavi Formana potvrdili do funkce starosty zastupitelé na včerejší ustavující schůzi. Forman se tak stal jediným představitelem měst na Znojemsku, který plně svůj mandát obhájil.

Vaše sdružení v komunálních volbách spolehlivě zvítězilo, přesto jste v porovnání s minulými volbami trochu tratili. V čem vidíte rozdíl?
Proti minulým volbám se u nás objevily dva nové subjekty, které do předvolebního klání zasáhly. Je to Miroslav 2010 a Společně. Kromě občanských demokratů, kteří v Miroslavi byli vždy, přibyla i TOP 09. To nám pak zákonitě na mandátech ubralo. V Miroslavi není problém mít mandát za překročení pětiprocentní hranice. Stačí, když se sejde rodina, a je hotovo.

Jak hodláte spolupracovat s opozicí na radnici?
Podřizuji se většinovému rozhodnutí. Když jsme začali o povolebním uspořádání jednat, jasno jsme měli my, tedy Sdružení nezávislých kandidátů a ČSSD. Spolu máme devět mandátů. Nevylučujeme programovou spolupráci se Sdružením nezávislých kandidátů Miroslav 2010, kteří mají dva mandáty, a nebráníme se ani dobrým nápadům, které jsou ve volebních programech ostatních stran. Například TOPka má mladé lidi a díky nim bychom chtěli oslovit mladé lidi v Miroslavi. U občanských demokratů se kvůli chybějícímu podrobnějšímu programu nemáme čeho chytit. Bude tedy záležet na jednání zastupitelstev, s čím ODS přijde a jak bude chtít problémy města řešit. Rozhodně budeme hledat průnikové body, o kterých můžeme jednat.

Co nyní město pod vašim staronovým vedením čeká?
Máme rozpracovanou řadu projektů financovaných z prostředků Evropské unie. U kraje pak máme žádost na pokračování projektu na odkanalizování zbývající části Miroslavi, tedy ulic Nádražní a Na kopci. Na to pak navazují další projekty, týkající se sociálního bydlení, a není nám ani lhostejné, jak vypadají naše silnice. Budeme opravovat inženýrské sítě i silnice. V plánu máme také novou lokalitu pro individuální výstavbu rodinných domků.

Jaká je situace s případnými novými investory? Daří se obsazovat průmyslové zóny ve městě?
Dvě průmyslové zóny, které máme připraveny, se nám zatím obsadit nepodařilo. Vedeme ale například jednání o případném obchodním centru. Pokročili jsme však v jednáních s firmou Strabag při jednání o jeho dalším možném rozšíření. Zítra jedu za vlastníky soukromých pozemků a budu hledat způsob, jak směnit pozemky tak, aby se tento závod mohl v příštím roce rozšiřovat.

Poslední zastupitelstvo pozastavilo jednání se zájemcem o zámek. Kdy bude v otázkách okolo zámku více jasno?
Ve volebních programech jednotlivých subjektů není jednoznačně řečeno, jak se zámkem dál. Bohužel jsme se za rok a půl nebyli schopni s architektem Fránkem shodnout v otázkách jednoznačného řešení využití této památky a případných časových horizontů. Proto poslední zastupitelstvo pozastavilo všechna jednání. Necháváme to tedy na další zastupitelstvo, které o zámku bude diskutovat.

Bývalá Fruta je v Miroslavi v soukromých rukou. Můžete však nastínit, jak se areálu daří dnes?
Soukromý investor, který objekt koupil, zde provádí konzervárenskou výrobu. Nyní jsme získali informaci, že i sociálně-provozní budova má svého vlastníka. Zatím však nemáme zprávy, co s ní bude dělat. Věřím však, že své smysluplné využití najde.

Jak dnes vidíte stav plánované rekonstrukce na silnici číslo I/53?
Tak jak poslouchám pana ministra Bártu, je mi z toho víc smutno, než dříve. Silnice se totiž neobjevila mezi prioritami ministerstva. Musím věřit tomu, že nové seskupení politických stran bude tlačit na to, aby se problém řešil. Osobně v úterý mám na kraji jednání ohledně přestupního uzlu, který se má vytvořit na miroslavské křižovatce. Pokud se však týká vlastní rekonstrukce silnice, nemám bližší informaci, která by zněla optimisticky.

Po úspěšných volbách začínáte čtvrté volební období v komunální politice, ale v případě vašich pokusů o křeslo v Senátu či sněmovně, kam jste kandidoval za KSČM, se vám tolik nedařilo. V čem je problém?
Voliči KSČM k volbám nepřišli, a navíc je tato strana řízena centrem a pořadí kandidátů, přestože existuje nominační konference, je stanoveno předem. Já se prostě nedostal na volitelné místo. Pokud se týká mojí poslední kandidatury do sněmovny, bylo jasné, že kandidatura ze čtvrtého místa je na hraně a na to jsem měl opravdu malý vliv.

Máte stále zájem o vyšší politiku?
Pokud budu i dál starostou, dožiji svůj aktivní věk ve funkci starosty pro město Miroslav. Tady mne lidé znají a také proto naše kandidátka dostala, proti ostatním, tolik hlasů navíc. Rozhodně nebudu nikam utíkat a jsem připraven pracovat pro Miroslav a pro lidi v něm.

Autor: Dalibor Krutiš

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení