„Ve čtrnácti letech jsem dostal od rodičů svůj první fotoaparát. Byla to zrcadlovka Zenit a fotil jsem na černobílý kinofilm. Tak jako každý začátečník, i já jsem začínal fotit členy rodiny a krajinu. A portrét s krajinou jsou mé nejoblíbenější motivy až do dnešní doby," říká Jiří Lepš.

Současně se studiem medicíny se věnoval i fotografii. Absolvoval Krajskou školu fotografie a Institut výtvarné fotografie. „Fotografování je krásný koníček. Když jsem získal potřebné vzdělání, snáz jsem dokázal fotit dokument nebo makro," přibližuje.

Členem znojemského fotoklubu je od roku 1985. Sedmnáctičlenný klub je převážně mužskou záležitostí, čas od času se v jeho členské základně mihnou i nějaké dámy. „Ženy v našem kruhu vždy bývaly, ale od focení je většinou odvedly rodinné povinnosti. Nyní jsou mezi námi opět dvě fotografky," říká Lepš.

Nedávno s členy fotoklubu absolvovali výpravu na Slovensko do Nízkých Tater.BEZ NÁZVU. Silnici s dominantním stromem vyfotil Jiří Lepš blízko Vranovské Vsi. Veřejnosti ji autor nabídl poprvé.

„Výsledkem bude řada velkoformátových fotografií. Byly s námi i kolegyně z klubu. Jejich obrázky mají cit a harmonii, snímkům od fotografů zase nechybí bojovnost a agresivita," vysvětluje rozdíly mezi ženským a mužským pohledem přes hledáček objektivu.

Jednotlivé fotokluby v zemi pořádají soutěž nazvanou Mapový okruh. „Posíláme si navzájem fotografie a hodnotíme je. Známý je okruh Blatenská růže nebo okruh Vysočina. Moje fotografie získaly několikrát poměrně slušné hodnocení," nastiňuje Lepš.

Letos slaví znojemský fotoklub devadesáté narozeniny. „Rozhodli jsme se uspořádat výstavu velkoformátových fotografií. V Domě umění na Masarykově náměstí bude kolekce snímků k vidění od jednadvacátého srpna do jednadvacátého září," zve Lepš.