Sál se rychle plní lidmi. Stánky s originálními výrobky nabízí i tvůrčí dílny, každý si může zkusit něco vyrobit, rozvinout svou kreativitu nebo ji teprve objevit.

Hned kousek od vstupu upoutá malé i velké hrnčířský kruh. „Je to úžasná akce, kterou si jen tak nenecháme ujít. Výběr je obrovský. Kromě osvědčených věcí se snažíme zkusit vždy i něco nového. Čemu však nikdy neodoláme, je výroba lžiček z fimo hmoty. Skvělé je, že se pobaví jak děti, tak i my dospělí,“ libuje si Věra Valová.

Spokojenost vyzařuje nejen z návštěvníků, ale i z vystavovatelů. „Jsme tu už potřetí. Natolik se nám to zalíbilo, že jsme se rozhodly vrátit. Prvně to byly textilní tašky, pak spirálkování a malba horkým voskem. Atmosféra je přátelská, máme tu už své známé,“ usmívá se Tereza Janáčková a její kolegyně z výtvarného centra Stojan Ostrava.

Kolem jednoho ze stánků se začíná kupit čím dál víc lidí, zvědavě přihlížejí. Na stole je položena podsvícená obdélníková nádoba se speciálně připravenou vodní lázní. Mladá dívka držící v ruce štětec začíná za asistence vystavovatelky rozstříkávat barvy, které se při dopadu na hladinu vpíjí do roztoku. Jedná se o tradiční tureckou techniku Ebru. „S ničím takovým jsem se ještě nesetkala, a to už jsem z kreativního světa vyzkoušela ledacos,“ svěřuje se Soňa Studénková.


S tvořením nezůstává pozadu ani mužská část návštěvníků. „S babičkou často pracujeme se dřevem a přírodními materiály, proto nás zaujaly dřevěné pokladničky. Ale chystáme se i na foukání skla,“ prozrazují své plány Matyáš a Dominik Přikrylovi.

Pro ty, co jsou tu již od rána a plánují se zdržet, je připravena nejen lahodná káva, ale i občerstvení. S plným žaludkem jde totiž všechno lépe, i tvoření.

U svého stánku stojí také Martina Bartoňová, pořadatelka veletrhu. „Letos tu máme dvaatřicet vystavovatelů z různých koutů České republiky. Zájem rok od roku stoupá. Lidé tvoří čím dál více,“ pochvaluje si organizátorka celé akce. „Potřebovali bychom však větší prostory. Jsme rádi, že alespoň Dukla nám vychází vstříc, protože podporu od města nemáme. Také mě mrzí, že se mi nepodařilo nalákat školky,byla by to pro ně skvělá inspirace. V prvních ročnících veletrhu jsem jim rozesílala pozvánky, nikdo ale nepřišel,“ posteskne si Bartoňová. „Velká účast, spokojené tváře lidí, skvělá atmosféra mi však to vše vždy vynahradí,“ dodává organizátorka. Akci pořádala v Dukle již po sedmé.

ROMANA TUČKOVÁ HAHNOVÁ