Jako blesk z čistého nebe vletěla včera mezi radní znojemské koalice zpráva, že předsednictvo svazku Vodovody a kanalizace (VAK) projednávalo v pátek na návrh starosty Vlastimila Gabrhela zrušení zadávacího řízení na výběr stavební firmy, která bude zhruba za půl miliardy korun rekonstruovat znojemskou úpravnu vody. Až do včerejšího dne totiž o rušení tendru nikdo z koaličních radních nevěděl. Dokonce ani netušili, že se starosta k něčemu takovému chystá.

„V pátek ráno jsme měli poradu vedení města, ale pan starosta tam nebyl. Vracel se zrovna ze služební cesty. Dopoledne jsme se pak nicméně viděli, ale o tom, že se chystá na předsednictvo VAKu a co tam chce probírat, o tom neříkal ani slovo. Ve vedení města jsme si přitom řekli, že si o důležitých věcech budeme říkat. A tohle je podle mě velmi důležitá věc,“ řekl místostarosta Pavel Balík. O Gabrhelově návrhu neměl do pondělí ponětí ani Miroslav Kavka, Jan Simonides či Jiří Ludvík.

Jediný, s kým údajně starosta dopředu jednal, byl Miloš Bogdan. Volební lídr nestraníků ovšem ve volbách neuspěl a není tak členem městské rady ani zastupitelstva, od něhož má Gabrhel mandát k zastupování města ve svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko.

Svůj návrh na zrušení tendru starosta Gabrhel potvrdil. „Na předsednictvu jsem navrhl, aby se výběrové řízení zrušilo. Důvod je takový, že se několik firem odvolalo k antimonopolnímu úřadu. To se sice dalo očekávat, ale po právní analýze této situace jsme dospěli k závěru, že to s vysokou pravděpodobností posoudí Úřad na ochranu hospodářské soutěže jako neodpovídající zákonu. Mohlo by to tedy skončit tak, že zakázka ani vyplacení dotace nebude. Tomu se chceme vyhnout,“ vysvětlil Gabrhel.

Kamenem úrazu je podle něj samotný způsob losování. Pracovnice společnosti Stavební poradna, která jako specializovaná firma celé výběrové řízení pro město administruje, totiž tahala úspěšné firmy napsané na papírcích z neprůhledné nádoby rukama. Podle stížností firem ale takové losování nelze považovat za mechanické, jak to vyžaduje zákon. Při samotném losování v budově znojemského městského úřadu se však žádný z přítomných zástupců firem proti takovému způsobu losování neozval.

„My tedy chceme zdlouhavému rozhodování antimonopolního úřadu předejít, současné výběrové řízení zrušit a vyhlásit výběrové řízení nové, tentokrát zcela otevřené. Tedy to nejtransparentnější, které existuje,“ sdělil Gabrhel.

Nové řízení

Stížnosti na ÚOHS od některé z deseti firem, které nyní v losovačce naopak uspěly, se neobává. „Lépe budeme obhajovat nové otevřené řízení než losování rukou,“ věří.

Podle něj pak nehrozí, že by svazek přišel o dotaci v řádu stovek milionů. „Máme závažné zdůvodnění zrušení soutěže, a to jsme doposud neměli,“ dodal starosta.
Ten ale o svých jednáních s právníky o posouzení tendru nebo o svém návrhu na zrušení soutěže na pátečním předsednictvu VAKu vůbec nejednal se svými koaličními partnery a za město Znojmo tak o všem rozhodl prakticky sám.

„Šlo o mimořádné předsednictvo, které se svolává jen jeden den dopředu. Byla poměrně krátká doba na právní posouzení, občas je potřeba rozhodovat z minuty na minutu. Definitivní řešení je pak na předsednictvu. Pro jeho rozhodování není nutné schválení městské rady ani nikoho dalšího. Probírat takovou věc s koaličními partnery mi nepřikazuje žádná směrnice. Radní o tom budu informovat při další radě jednatřicátého ledna,“ uzavřel Gabrhel.

Jinak to ale v předsednictvu VAKu údajně fungovalo za tehdejšího starosty a dnešního místostarosty Balíka. On sám přitom byl předsedou předsednictva svazku Vodovody a kanalizace dvanáct let. „Za tu dobu jsme udělali rekonstrukci čístírny odpadních vod v Dobšicích, za sedm set milionů opravili kanalizaci ve Znojmě… Osobně jsem se svým okolím řešil prakticky všechno. Nebylo nic, co bych jim dopředu neřekl,“ připomněl Balík.

Osud dotace

Ani podle něj není jisté, zda se dotaci pro případnou nově vyhlášenou zakázku podaří znovu získat. „Na nějaké rušení soutěže bych byl velmi opatrný. Není totiž vůbec jisté, že dotaci získáme. U obdobných soutěží se dá očekávat, že se někdo odvolá. To není nic mimořádného,“ dodal místostarosta.

Jinak by postupoval i bývalý starosta Znojma a rovněž už někdejší předseda předsednictva VAK Petr Nezveda. „Předně bych se zajímal, jak se na věc dívá administrátor soutěže (Stavební poradna doporučuje ve výběru pokračovat – pozn. red.). Toho si přeci za tuto službu VAK platí. Otázkou pak je i další osud dotace. Žádostí o ně je totiž vždycky více než peněz. Přijít tedy o tak velkou dotaci by jistě bylo velmi nešťastné. K posouzení stížnosti na losování rukou je pak jednoznačně nejvyšší autoritou ÚOHS, který by o tom měl rozhodnout. K jeho řízení zřejmě dojde tak nebo tak. Nedovedu si představit, že by zrušení soutěže jen tak přešla desítka zatím vybraných firem,“ zamyslel se Nezveda.

O návrhu starosty Gabrhela na zrušení výběrového řízení a tím pádem i ohrožení čtyřsetmilionové dotace nevěděl do včerejška ani šéf finančního výboru znojemské radnice Ludvík Hekrle z KSČM, která vládnoucí koalici na radnici smluvně podporuje. „Vím o tom až nyní od vás. S panem starostou jsme se viděli v pátek, ale o tomhle neříkal nic,“ konstatoval Hekrle.

Ani na radě se o podobné věci nemluvilo. „Mimo radu jsem byl informován o tom, že starosta bude jednat o rekonstrukci úpravny vody v Praze. Blíže jsme to nerozebírali. Na radě se o tom ale oficiálně nemluvilo,“ potvrdil mluvčí městské rady Pavel Jajtner.