Hlasovací zařízení pro zastupitele, přehled o postupu a výsledku výběrových řízení na webu či nové směrnice o zakázkách a smlouvách. To jsou některé z prvků projektů pro větší otevřenost znojemské radnice, které představil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

„Od března začneme rozbíhat první části našeho projektu otevřené radnice a protikorupčního programu. Jde o návrh sociální demokracie, který jsme předložili a projednali v naší koalici. Vedla nás snaha zvýšit otevřenost radnice a předcházet korupci,“ uvedl projekt starosta Gabrhel.

K hlavním součástem projektu patří rozšíření obsahu městského webu nazvané Radnice pod lupou. „Na jednom místě nyní lidé najdou všechny informace, které lze v souladu se zákony zveřejnit. O postupu a výsledcích výběrových řízení od schválení projektu přes termíny a výsledky posuzování až případné dodatky smluv včetně zdůvodnění. Pod lupou bude i městský rozpočet a jednotlivá rozpočtová opatření,“ přiblížil starosta.

Víc pod kontrolou budou i zastupitelé. „Ke zvýšení odpovědnosti zastupitelů za jejich hlasování přispěje elektronické hlasovací zařízení, které chystáme pořídit. Nyní připravujeme příslušné výběrové řízení,“ dodal starosta. Radnice chystá zveřejňovat i klíčová hlasování v radě.

Budou zápisy?

Zatím není jasné, zda se Znojmo připojí například k Miroslavi a Moravskému Krumlovu, které na svých webových stránkách zveřejňují zápisy ze schůzí zastupitelstva a různou formou i podklady pro jednání.

„O zápisech ještě budeme určitě jednat. Pokud jde o podklady, to je podle mého názoru na velkou diskusi. Byl bych nerad, kdyby se dělo to, co se běžně stává, když málokdo dodržuje etický kodex a vznikají pak různé tlaky,“ dal najevo zdrženlivost starosta.

V Moravském Krumlově se pro publikování podkladů rozhodli na sklonku loňského roku. „Inspirovali jsme se v Kuřimi, kde za otevřený úřad dostali loni cenu. Mnoho věcí jsme už dělali sami, ale zveřejnění materiálů pro zastupitelstvo nám přišlo jako užitečné doplnění informací pro lidi. Už na první schůzi, pro kterou jsme materiály umístili na web, bylo poznat, že lidé byli víc informovaní,“ uvedl již dříve starosta Krumlova Tomáš Třetina (TOP09). Znojemští opoziční občanští demokraté čekají, jakou konkrétní podobu projekt získá.

„Pokud chce být vedení radnice otevřené, mělo by začít u opozičních zastupitelů a umožnit jim plnit jejich kontrolní roli. Stále nemáme zastoupení v klíčových výborech a oficiální cestou dostáváme jen usnesení rady. O materiály pro jednání rady žádám pořád znovu a bez výsledku,“ uvedl zastupitel Jiří Kacetl.

Ocenil na druhé straně elektronické hlasování. „To je nesporně krok vpřed k větší otevřenosti a koneckonců i důstojnosti jednání. Pro lepší přístup veřejnosti je ale zapotřebí také přenést jednání do většího sálu,“ dodal Kacetl. Slibně podle něj vypadá i projekt Radnice pod lupou. „Hodnocení ale bude záviset na konkrétní podobě poskytovaných informací,“ zdůraznil.