O zřízení nové cesty uvažovali již delší dobu členové Okrašlovacího spolku. „Ve spolupráci s Městskými lesy, jejichž lidé cestu spravili, jsme se podíleli na výrobě informačního panelu k osobě Jakuba Jirala. Myslím si, že každá aktivita, která přinese cokoli do dlouhodobě zanedbávaného prostoru jako je Gránické údolí, je dobrá, uvedl předseda spolku Otto Bouda.

Jak dodal, spolek spolupracoval s Městskými lesy i na druhém projektu. „Pro novou naučnou stezku jsme poskytli naši mapu Gránic, kterou jsme před lety vytvořili, řadu věcí jsme společně konzultovali. Gránice mají mimořádnou hodnotu jak po stránce biologické tak historické. Je to odkaz našich předků a od války se o něj prakticky nikdo řádně nestaral," dodal Bouda.

Cestu Jakuba Jirala pojmenovali autoři stezky po prvním českém prvorepublikovém místopředsedovi Okrašlovacího spolku. Představitelé Klubu českých turistů společně s Městskými lesy a Okrašlovacím spolkem ve Znojmě ji slavnostně otevřou v sobotu v deset hodin dopoledne. Sraz účastníků je na kamenném mostku přes Gránický potok na staré hradišťské cestě.

Městské lesy chystají také naučnou stezku s názvem S mlokem Gránickým údolím. Jde o první etapu projektu Listování přírodou Znojemska. „Jde o vybudování populárně naučné stezky Gránickým údolím. Naučnou stezku budou moci využívat nejen mateřské, základní a střední školy v rámci svých výukových programů, ale také široká veřejnost. Vytvoření naučné stezky bude mimo jiné spočívat i v osazení části Gránického údolí naučnými panely, novými lavičkami či odpadkovými koši a pro malé návštěvníky bude připraveno i několik překvapení," sdělila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Na jejím zprovoznění spolupracují pracovníci Městských lesů s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně, Národního parku Podyjí či Lesů České republiky.

Městské lesy Znojmo letos poprvé oslaví 20. října Den stromů. A to právě otevřením naučné stezky. „Chceme nalákat děti i dospělé do přírody a ukázat jim, co vše se kolem nás skrývá a kolik krásného můžeme objevit. Naučná stezka vede podél Gránického potoka, řekněme od Krammerovy vily ke Spálenému mlýnu a zpět. Trasa bude vyznačena směrovkami a myslím, že kopíruje vycházkovou trasu většiny návštěvníků Gránic. Celková délka je asi dva a půl kilometru," informoval v radničním periodiku Znojemské listy ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan.

Hned u vstupu do Gránic si podle Trojana lidé budou moci zazvonit na zvoničku, kousek dál bude pro nejmenší návštěvníky dětský park s ručně vyřezávanými lavičkami. „Naučné panely prozradí něco o tajích přírody a dřevěné sochy jsou vlastně takovou malou dřevo-sochařskou výstavou přímo v plenéru. U altánu bude umístěn originální stojan na kola, veliké pexeso a nedaleko se bude vinout obrovský had," doplnil Trojan.

Na novou naučnou stezku se jistě vydají i školáci ze Základní školy Pražská, jejíž odloučené pracoviště na konci ulice Slovenská s Gránicemi těsně sousedí. „O plánované stezce víme. Do Gránického údolí jsme se žáky chodili i dříve, novou stezku jistě pro výuku využijeme," uzavřel ředitel školy Pavel Trulík.

Na Znojemsku tak bude již šestadvacátá naučná stezka.