V uzavřeném areálu hřbitova rozmístili do děr granule proti škůdcům. "Je to tam tak rozvrtané, že jsou hraboši dokonce i v hrobech. Zaměstnanci říkali, že lidé umísťují na hroby i vlastní granulky, aby jim škůdci nepokousali vše, co tam dají," informovala starostka Běhařovic Iveta Moudrá. Hlodavci se na hřbitov dostávají z vedlejšího pole a rybníka.

O tom, že se jedná o jedovaté granule proti škůdcům, upozornili na internetových stránkách městyse. "Aby lidi věděli, že tam nejsou jen tak. A aby dali pozor na své děti," vyzvala občany Moudrá. U hřbitova nechal městys umístit i výstražné cedule. Volné umisťování jedů přitom může být rizikové. "Deratizace by se rozhodně neměla dělat formou sypání jedu nevolno nebo do děr. Nástrahy by měly být umístěny v takzvané deratizační staničce. Jsou tam upevněné na drátku. Takže hlodavec může jen vlézt dovnitř, sežrat kolik dokáže a zase odejít bez toho, aniž by jed někde trousil," vysvětlil Lubomír Smolík z deratizační firmy Deraslužby.

Retardér na silnici. Ilustrační foto
Znojmo vyměnilo retardéry v Loucké. Stěžovali si na ně místní

Stanice tak zamezí tomu, aby se k jedu dostala další zvířata nebo děti. "Je malá, takže se tam vleze jen myš nebo potkan. Ptáci nebo domácí zvířata se k nástraze nedostanou," ujišťuje deratizér.

Z polí se tak hlodavci pomalu stěhují dál do obce. Běhařovice tento problém zažívají poprvé. "Nikdy to nebylo takové, jako letos," konstatovala Moudrá.

Žádné výrazné škody zatím hlášené nemají, přesto si někteří zahrádkaři stěžují na pokousané květiny. Vyšší poptávku po deratizaci obcí letos zaznamenala i firma. Šance na úspěch jsou prý však veliké. "Děláme to běžně u obcí i městských částí. Deratizace by měla být dvoufázová, ale vesnice nám často ani podruhé nevolají, protože jim to pomohlo napoprvé," uzavřel Smolík. 

KRISTÝNA SKLENÁŘOVÁ