VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gros: Vodárna bude hotová za měsíc a půl

Znojmo /ROZHOVOR/ – Už dvanáctým rokem je vedoucím znojemského vodáckého oddílu Neptun David Gros. Jeho hlavním cílem je teď dovést do úspěšného konce opravu staré vodárny.

20.4.2010
SDÍLEJ:

David Gros.Foto: Archiv

Už posedmnácté pořádají v sobotu členové oddílu vodních skautů Neptun tradiční jarní Odemykání Dyje. Je předznamenáním začátku další vodácké sezony ve Znojmě.

V čele oddílu už dvanáct let stojí David Gros. Mladí vodáci se už brzy začnou scházet v nové klubovně sto let staré vodárny pod znojemskou přehradou.

Po kolikáté se v sobotu uskuteční odemykání Dyje?
Od roku 1994 pořádáme jarní Odemykání Dyje. Jedná se o symbolické odemknutí řeky pro rekreační plavbu. Slavnostní odemykání pořádáme letos už posedmnácté.

V čem akce spočívá?
V praxi to znamená sjetí řeky z Dobšic, přes Krhovice k mostu mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice. Postaráme se o dopravu a kompletně i o organizaci. Pro všechny účastníky zajistíme občerstvení, dopravu lodí i lidí zpět na start. Nikdo se nemusí o nic starat.

Kolik vodáků se akce účastní?
Chodí kolem sto padesáti lidí, vloni jich přišlo o sto více. To znamená, že na startu stojí několik desítek lodí.

Jak často se členové oddílu Neptun scházejí?
Scházíme se každou sobotu vždy na celé dopoledne. Jsme vodácký oddíl, takže děti se učí základy na vodě. Nejdříve se učí jezdit na pramicích. Za rok už kormidlují na klasických kánoích. Ty, které to baví stále víc, směřujeme na divokou vodu na kajaky. Využíváme i nafukovací kánoe.

Co děláte, když nejste na vodě?
Jsme spíše výchovná instituce. Nejde nám pouze o vodu, ale i o různé hry, kde se učí klasickým sociálním návykům. Věková hranice je kolem deseti let.

Které české řeky jste už sjížděli?
Už jsme projeli všechny české řeky, například Ohři, Vltavu, Sázavu i Berounku. Snažíme se každý rok jezdit je jinam.
Na českých řekách je strašně moc vodáků a většina se jich jezdí jenom opíjet. Proto jsme už tři roky byli i na Slovensku.

Co všechno oddíl pořádá?
Kromě odemykání Dyje pořádáme Vodácký tříatlon dvojic. Akci pořádáme už potřetí. Závod se skládá z běhu, jízdy na kole a lodi. Potom jezdíme na čtrnáctidenní tábor.

Získali jste do pronájmu nové prostory bývalé staré vodárny pod znojemskou přehradou. Kdy se do opravené budovy přestěhujete?
Vodárna je měsíc a půl před dokončením. V červnu bychom už chtěli mít jednu klubovnu vybavenou a využívat ji. K dispozici budou i dvě sportoviště, která celoročně poslouží i veřejnosti. Chtěli bychom nabízet prostory a programy pro školy i turisty. S financováním nám z velké části pomohl operační program ROP Jihovýchod.

Jaký je zájem o samotný vodácký kroužek?
Nyní do kroužku chodí dvacet dětí. Členů bychom ale mohli mít i více. Určitě je to však dané zázemím. Ve staré dřevěné loděnici byla zima. Proto si myslím, že díky opravené vodárně získáme více zájemců. Snažíme se rozšířit nabídku i pro děti starší patnácti let.

Co všechno ve vodárně bude?
V jedné klubovně se budou scházet závodní kanoisté a šermíři. Bude zde fungovat úschovna kol, infocentrum, herní klub, půjčovna lodí. Chtěli bychom pořádat výukové programy první pomoci či chování na vodě. V areálu budeme mít i výtvarnou a keramickou dílnu s kruhem a pecí. V budoucnosti zde plánujeme také možnost přespání.

Jak to bude vypadat v praxi?
Chtěli bychom zde především přes zimu pořádat programy pro veřejnost. Například kurzy první pomoci. Z dotací získáme kvalitní vybavení a máme už domluvené dva lektory z rychlé záchranné služby. Chceme prostory využít v co nejširší míře.

Kdy plánujete otevření vodárny?
Slavnostní otevření plánujeme na čtvrtého září. Týden před tím se budeme snažit veřejnost s vodárnou seznámit.

Autor: Sylva Pavlačková

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Znojemští Orli. Ilustrační foto.

Orli ve Villachu prolomili venkovní trápení. Zvítězili 3:2

Jihomoravské silnice pokryla ledovka, meteorologové varují i před silným větrem

Jižní Morava – Meteorologové varují Jihomoravany před silným větrem a ledovkou. Jejich výstraha platí pro celý kraj od nedělního odpoledne. Námraza, která se tvoří na silnicích, vydrží podle předpovědi na některých místech až do pondělka. 

Ochranáři prosí o pomoc s likvidací borytu. Sázejí na teambuildingové akce

Břeclavsko – Aby se zbavila borytu barvířského, potřebuje Správa Chráněné krajinné oblasti Pálava pomoc stovek lidí. Žlutě kvetoucí rostlina se nekontrolovaně šíří v posledních letech na Pálavě na Břeclavsku. Z tamní národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska vytlačuje původní rostliny.

Prochladlým Bítovem zavoněl svařák. Vánoční prohlídky přilákaly přes tisíc hostů

Bítov /FOTOGALERIE/ – V jasném, ale studeném brzkém adventním odpoledni je u hradu Bítova rušno. Po přístupové cestě se trousí hloučky návštěvníků, další podupávají na nádvoří u košů s hořícím dřevem. Z blízké hradní kuchyně doléhají útržky hovoru a ve vzduchu se vznáší vůně svařáků a pár vzdálených not z koncertu scholy v hradní kapli.

Vichřice Herwart uzavřela les u Hodonína. Zákaz platí i na tři cesty v Podyjí

Jižní Morava – Vyvrácené, zlomené a ve větvích zavěšené stromy, které hrozí pádem. Před tímto nebezpečím varují návštěvníky lesa mezi Hodonínem a sousedními Dubňanami značky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT