„Napadlo mně to hned v úterý, byla jsem v kontaktu s krumlovským starostou, oslovila jsem spolužáky. Ohlas to mělo velký. Vedle dalších studentů gymnázia se mi ozvali i spolužáci z mé někdejší základní školy. Doufám, že nás příští týden, kdy chceme podle zájmu a možností s pomocí začít, bude alespoň dvacet. Zajít starším lidem pro nákup je to první, co můžeme udělat. Virem jsou více ohroženi a mají z něj obavy. Proto bude užitečné, když jim nákupy obstarají mladí a zdraví,“ řekla v pátek Kocandová.

Ilustrační foto.
Znojemská radnice od pondělí zavírá. Komunikovat bude elektronicky

Lidé, kteří chtějí pomoci, nebo o pomoc žádají, se mohou obrátit na e-mail opatrenimk@gmail.com. „Požádáme ještě o zařazení naší nabídky do hlášení městského rozhlasu, aby se o ní dozvěděli i lidé, kteří třeba nevyužívají e-mail a sociální sítě,“ dodala studentka.

Na každý den chtějí mít připraveného člověka

S konkrétní pomocí studenti začnou zřejmě tento týden. „Pracuji na tom, abychom měli pokud možno na každý den připraveného někoho, kdo může podle potřeby s nákupem pomoci,“ plánovala Kocandová.

Opatření proti šíření koronaviru krumlovským gymnazistům notně překreslila plány. „Původně jsme měli být se školou v Rakousku na horách. Ze zájezdu sešlo kvůli vyhlášeným omezením. Vůbec jsem ale nečekala, že se v úterý dozvíme, že školy budou do odvolání zavřené,“ ohlíží se studentka.

Ilustrační foto.
Městská doprava bude ve Znojmě zdarma. Lidé mají nastupovat zadními dveřmi

Prázdniny studenti ale určitě nemají. „Se školou jsme v kontaktu přes online portál, dostáváme samozřejmě i hodně úkolů. Přesto, když teď budeme doma, nějaký volný čas mít budeme, tak bych ho ráda vhodně využila. Jsem hodně aktivní člověk, proto jsem se začala snažit něco připravit. Doufám, že se nám to povede a budeme užiteční.“ říká studentka.

S organizováním prospěšných akcí má své zkušenosti. „Asi mám nějaké pomáhací období. Nedávno jsme pořádala maškarní karneval. Na pomoc nemocnému chlapci jsme z výtěžku získali deset tisíc korun. To mě hodně potěšilo,“ vzpomíná studentka.