Náměstí před kulturním domem je zcela zaplněné, i přes nesnesitelné horko usedá na lavičku postavenou na podiu devět vyhladovělých mužů, kteří se chystají vyhrát hlavní a nejzábavnější soutěž miroslavského Meruňkobraní Knedlíkový král.

Někteří od rána jen pili vodu, jiní si dali vydatnou snídani i oběd. Přesto si troufli soutěžit o nejvíce snězených meruňkových knedlíků za pět minut.

„Pánové, připravit, pozor a můžete se pustit do letošní žranice,“ vyhlašuje soutěž místostarosta města Roman Volf.

Už po jedenácté sedí za stolem moderátor Daniel Rubeš. Knedlíky do sebe při pětatřiceti stupních a v dusném počasí láduje jen zlehounka. „U mě už není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, dvakrát jsem byl za jedenáct let třetí a jednou jsem dokonce skončil na stříbrné příčce,“ říká Rubeš.

Vítezství za jedenapadesát knedlíků

Někteří jedlíci už po dvou minutách mávají rukou, že do sebe víc nedostanou. Zlínský borec Jaromír Rafaj naopak poskakuje před stolem, aby jídlo více kleslo a bojoval do poslední vteřiny. Pět minut uteklo jako voda a za velkého aplausu moderátor vyhlásil konec soutěže. Jedlíci odfukují a vyplivují poslední pecky. Návštěvníci čekají, kdo se stal vítězem. „Na prvním místě skončil nejznámější český požírač čehokoli, několikanásobný vítěz a držitel rekordu Meruňkobraní, Kamil Hamerský. Dnes spořádal jednapadesát knedlíků,“ vyhlašuje vítěze Roman Volf.

I když svůj rekord sto pětadvacet knedlíků nepřekonal, stává se už pošesté Knedlíkovým králem. „Nasadil jsem zpočátku rychlé tempo, abych byl aspoň deset knedlíků před soupeři. Pak to šlo ztěžka, ale podařilo se mi vyhrát. Letos byly velké knedlíky,“ prozrazuje po soutěži Hamerský.

Vysoký a hubený vítěz letošního Meruňkobraní před soutěží moc nejedl, aby se do něj vešla co největší porce. „Ráno jsem během osmi minut vypil čtyři litry vody, v poledne jsem si dal polívku a krajíc chleba a to bylo všechno,“ vykládá o svém rituálu před soutěží Hamerský, který se zúčastňuje téměř všech českých soutěží v pojídání. Nejde však o žádného macíka, ale o vysokého, hubeného, čtyřiaosmdesátikilového muže. „Já se doma nepřejídám, na oběd sním maximálně dvacet knedlíků,“ vykládá Hamerský.

Pálenka s láskou dělaná

Sobotní odpoledne v Miroslavi ještě nekončí, první místo za nejlepší meruňku si odnáší Jitka Nejedlá a s opicí na zádech ze zlatou medailí v soutěži Meruňkovice roku stojí na pódiu i Josef Hanzel z Miroslavi. Znojemskému Deníku Rovnost prozrazuje, jak se nejlepší pálenka dělá. „Dostal jsem s láskou darované ovoce a já jsem pálenku s láskou dělal. Proto je moje pálenka nejlepší,“ říká s úsměvem vítěz.

Rád by se zúčastnil soutěže i příští rok, ale letošní úroda meruněk je na Miroslavsku katastrofální. „Letos to bude s pálením bídně, na svých stromech jsem sklidil pouze čtyři meruňky a myslím, že už jsem skončil. Nic víc tam asi ani nenajdu,“ dodává Hanzel.

Návštěvníci Meruňkobraní navzdory úmornému teplu neodcházejí po soutěžích domů a velkým potleskem vítají zpěváka Dalibora Jandu, který zazpívá svoje největší hity s dcerou Jiřinou Annou.