VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hašek věří, že s novým vedením bude spolupracovat

Znojmo /ROZHOVOR/ - Hejtman Michal Hašek byl v nedávných parlamentních volbách zvolen za poslance. Na kandidátku se dostal díky odstoupení Zbyška Kaššaie.

15.9.2010 22
SDÍLEJ:

Jihomoravský hejtman Michal Hašek.Foto: DENÍK/Attila Racek

Ve volbách do Parlamentu byl jihomoravský hejtman Michal Hašek zvolen namísto odstoupivšího Zbyška Kaššaie. Teď ve Znojmě připravuje svou poslaneckou kancelář.

Považujete se tedy sám za poslance „za Znojemsko“ a budete to dávat nějak více najevo?
Poslancem Parlamentu jsem byl zvolen díky hlasům voličů z celého Jihomoravského kraje, na jinak nevolitelném jedenáctém místě jsem však vystřídal kolegu Zbyška Kaššaie. Proto cítím závazek ke Znojemsku jako regionu, kterému se chci jako poslanec přednostně věnovat. Nyní finišují přípravy mé regionální poslanecké kanceláře ve Znojmě, kterou slavnostně otevřu během září. V kanceláři samozřejmě lidé zastihnou během týdne mé spolupracovníky. Já se budu snažit být přítomen vždy dvě pondělní odpoledne v měsíci, a to jak pro osobní setkání, tak pro návštěvy obcí, podniků, veřejné diskuse v rámci Znojemska. Pravidelné termíny návštěv i hodiny pro veřejnost ve znojemské poslanecké kanceláři zveřejním vždy s předstihem.

Měl jste čas a prostor zabývat se detailněji konkrétními problémy Znojemska? Co si myslíte, že byste mohl ovlivnit a jak?
Na rozdíl od lživých tvrzení ODS se ukazuje velmi prospěšné spojení pozice hejtmana a poslance. Jsem na výjezdech jako hejtman velmi často a nyní získané informace využiji také v poslanecké práci. Samozřejmě počítám mezi největší problémy nezaměstnanost a také stav dopravní infrastruktury, což spolu úzce souvisí. Pouze region vybavený kvalitní infrastrukturou je atraktivní pro nové investory a ti přinášejí tolik potřebná pracovní místa. Další specifikou Znojemska je zemědělství a vinařství. V této oblasti pracuji již čtyři roky jako stínový ministr zemědělství ČSSD a zemědělská veřejnost zná dobře mé názory i výsledky mé práce. Samozřejmě se snažím pomoci i jako jihomoravský hejtman například příspěvkem kraje do Vinařského fondu, podporou Agrární komory či zájmových svazů. Nezanedbatelná je i podpora jihomoravského venkova, kterou jsem po nástupu do funkce hejtmana prosadil za absolutní prioritu krajského rozpočtu s dotací osmdesát milionů korun ročně. Stejně je to i podporu dobrovolných hasičů, kam kraj investoval v posledních dvou letech rekordních sedmdesát milionů korun. Zapomenout nemohu ani na protipovodňovou ochranu, která je bohužel stále ve stádiu příprav. Zmíním například mediálně známé Podhradí nad Dyjí, kam krajské zastupitelstvo na můj návrh po návštěvě obce a jednání s panem starostou Čálkem schválilo mimořádnou dotaci půl milionu korun.

Mít v Parlamentu svého poslance je pro města a obce často výhodné i z toho pohledu, že takový člověk je schopen pomoci při získání nejrůznějších dotací…
V době rozpočtových škrtů nelze očekávat žádný příliv dotací ze státního rozpočtu, a to od žádného poslance koaličních ani opozičních stran. Výhodou je mi opět výkon funkce hejtmana, neboť krajský rozpočet dává šanci k pomoci projektům jihomoravských obcí, tedy i těch na Znojemsku. Také budu maximálně podporovat čerpání evropských fondů, protože každé euro na jižní Moravě znamená práci pro naše lidi i firmy a podporu regionální ekonomiky.

Chcete nějak podpořit znojemskou sociální demokracii v komunálních volbách? Pokud ano, jak?
Jsem týmový hráč a samozřejmě v letošních komunálních volbách podpořím na Znojemsku ČSSD a její kandidáty včetně našeho kandidáta na starostu – mého kamaráda Zbyška Kaššaie. Myslím, že je nejvyšší čas, aby se na znojemskou radnici vrátila slušná politika, která bude transparentní a bude skutečnou službou veřejnosti. To vše Zbyšek a jeho tým s mojí podporou znojemským občanům nabízíme. Žádné privatizace bytů, žádné zadlužování města. Podivné a účelové spojenectví ODS a Zemanovců musí ze Znojma zmizet.

Jak vy osobně hodnotíte spolupráci mezi vedením kraje a současným vedením města Znojma?
Nepamatuji si, kromě trapných předvolebních útoků momentálního Zemanovce pana Keremidského, že by se současné vedení města Znojma obracelo na vedení kraje se žádostí o spolupráci. Je to pro Znojmo a jeho občany docela škoda, ale věřím, že s novým vedením města budu v permanentním kontaktu a že symbióza města a kraje přinese brzy pro Znojmo pozitivní výsledky. Dodávám ještě, že předchozí hodnocení se netýká místostarosty Pavla Balíka, kterého znám řadu let a v kontaktu jsem s ním byl i předtím, než se předminulý týden stal krajským radním pro oblast kultury.

Autor: Daniel Smola

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení