Moravský Krumlov jasně deklaroval spolupráci s Hasičským záchranným sborem. „Schválili jsme veškeré smlouvy nutné pro vybudování nové hasičské stanice. Zvolené místo umožní hasičům dobrý dojezd k zásahům do okolí. Stanice by se měla začít budovat na přelomu let 2025 a 2026. Krumlov se tak přiřadí k těm městům, která mají moderní zázemí pro své hasiče,“ sdělil starosta Tomáš Třetina.

Jak upřesnil, město dalo k dispozici pozemky a peníze na projekt. „Stanice vyroste díky symbioze státu a kraje a odhadované náklady jsou okolo sta milionů korun,“ doplnil informaci Třetina s tím, že nové zázemí pro hasiče je již potřeba.

Stávající základna hasičů je v Palackého ulici v Moravském Krumlově.Stávající základna hasičů je v Palackého ulici v Moravském Krumlově.Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Stávající budova, kde hasiči v Krumlově sídlí, patří státu. „Podléhá Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. O budovu zájem máme a ucházíme se o její převod. Budeme jednat o tom, za jakých podmínek ji získat, v první fázi vedeme jednání s hasiči, pak přijde na řasu příslušný úřad,“ zmínil Třetina.

Jak doplnil, město se zavázalo zaplatit dva miliony korun za projekt a zároveň poskytne pozemek pro stavbu nové základny v hodnotě čtyř milionů korun.

O možném budoucím využití budovy v Palackého ulici už jednali předběžně zastupitelé na svém zasedání. „Padl zde i návrh o využití pro smuteční síň, ale ve hře jsou i další varianty,“ prozradil starosta.

Areál bývalé hasičské zbrojnice v Pražské ulici patří státu. Prázdný je od roku 2018, kdy se hasiči přestěhovali do nových prostor.
Rozhodnuto. Znojmo kupuje bývalou hasičskou zbrojnici za šestatřicet milionů

Novou hasičskou stanici otevřeli ve Znojmě roku 2018. Náklady na její vybudování byly obdobné a stavba trvala dva roky. Samotná budova, ve které působí padesát hasičů a občanských zaměstnanců, zaujímá plochu téměř tři tisíce čtverečních metrů. „Náklady byly sto deset milionů korun. Požární stanici tvoří garáže pro zásahovou techniku, dílny, zázemí pro strojní, technickou a chemickou službu a samozřejmě zázemí pro hasiče,“ uvedl při otevírání mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Odkup hasičárny ve Znojmě

Budovu bývalé hasičárny ve Znojmě koupilo nedávno město od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových za šestatřicet milionů korun. Do místa hodlá sestěhovat většinu svých úředníků. Rekonstrukce bude nákladná. Podle předběžných informací může spolykat až stovku milionů korun.

Lidé ve Znojmě si vyřizují své úřední záležitosti hned na několika místech. V Obrokové, v bývalém okresním úřadě na náměstí Armády a v budově Police České republiky Pražské ulici. „Budova na náměstí Armády je ve velmi špatném stavu a jeho rekonstrukce by vyšla pravděpodobně ještě dráž. Prostory v budově policie v Pražské ulici musíme opustit do konce roku 2026,“ sdělila starosta Znojma Ivana Solařová.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Za minulého vedení radnice město koupilo budovu pošty na Horním náměstí. Účelem bylo mimo jiné neztratit kontrolu nad budovou v centru města a využitá měla být právě pro úředníky.

Další plány napříč krajem

Na jihu Moravy mají v dohledné době získat hasiči nové stanice také v Židlochovicích a nebo Pohořelicích. Před dokončením je projekt ke stanici v Kyjově na Hodonínsku, kde je v plánu celková oprava. Opravy chystají také v Bučovicích na Vyškovsku a na řešení čeká stanice v Tišnově na Brněnsku. V Hodníně poskytlo město dotaci ve výši jeden milion korun na opravu podlah na základně.

Nedávné otevření

Moderní budovu s potřebným vybavením získali v březnu letošního roku brněnští policisté a hasiči. Zázemí v novostavbě u Brněnské přehrady najdou policejní potápěči a hasiči z brněnské stanice Přehrada.