„Jen zatím nemáme dost mladých, abychom postavili vlastní družstvo, proto pět našich dojíždí do Skalice. Ale s tím, jak dorůstají mladší ročníky, snad vlastní mládežnické družstvo časem vytvoříme,“ uvažoval starosta. Sbor se pyšní historií dlouhou sto třicet let.

Soutěž

Na vlastním hřišti i na soutěžích pořádaných sbory v okolí. Tam všude jsou jako doma družstva hornokounických hasiček a hasičů. Požárnímu sportu se totiž v Horních Kounicích věnují jak muži, tak ženy.

Jemnější polovina sboru je zatím úspěšnější. „Z místních soutěží vozí první, druhá či třetí místa. Mužské družstvo se drží ve středu pole. Zatím se nám jen nepovedlo přesvědčit dost žen k tomu, aby daly dohromady větší družstvo, které by mohlo závodit v okresní lize,“ řekl starosta sboru Vorel.

Kouničtí hasiči se také podílejí na kulturním životě obce. „Pořádáme hasičský ples, pro děti děláme maškarní a dětský ples, organizujeme pálení čarodějnic,“ vyjmenoval starosta. K loňskému jubileu 130 let existence sbor zakoupil nový prapor. „Vlastní jsme dříve neměli, proto jsme pořídili a nechali posvětit nový inspirovaný historickými hasičskými prapory. Na konci roku jsme také získali nové přepravní auto Ford Tranzit,“ sdělil starosta. Na pořízení obou věcí se příspěvkem podílela obec.

Udělali muzeum

Starobylou koňskou stříkačku vystavují už osm let kouničtí hasiči. „Podařilo se ji zachránit a zrepasovat. Z podnětu bývalého starosty Františka Peterky jsme ke zbrojnici přistavěli prosklenou část, abychom v ní mohli pýchu našeho sboru náležitě ukázat,“ řekl Vorel. Před několika lety se svou stříkačkou v náležitém koňském zápřahu svezli a ukázali ji v činnosti při oslavách 150 let hasičů na jižní Moravě.