Olbramovičtí hasiči si loni připomněli 130 let trvání svého sboru. Zástupci jejich jednotky se také účastnili jedinečné hasičské fontány, na kterou se hasiči z celé republiky sjeli k oslavě jubilea vzniku první republiky do Prahy.

Rok po sto třicátém výročí založení sboru mají olbramovičtí omlazenou základnu, ale na další mládežnická družstva si sbor bude muset nějakou dobu počkat.

Princ Constantin z Lichstenštejnu hovoří o rodových podnicích, o které se stará a přání Lichtenštejnů najít dohodu s Českou republikou.
Spory o vlastnictví? Doufáme v dohodu, tvrdí Lichtenštejni

Mladé hasiče Olbramovičtí obnovili před asi šesti lety. „Začínalo jich přibližně dvacet, ne všichni vydrželi, ale na deseti nebo dvanácti jsme se pak drželi asi pět let. Jenže pak tahouni odrostli a mladší to asi přestalo bavit,“ pokrčil rameny starosta. Motivaci mladým podle něj mohly brát i závody rušené kvůli předloňskému suchu a potíže s hledáním místa na trénink. „Mládež chceme zase obnovit, jen musíme nejdřív najít mladší vedoucí, snad se to podaří,“ zadoufal starosta.

Olbramovičí hasiči mají od loňska nové auto. „Díky výborné spolupráci s obcí a získaným dotacím máme cisternu Tatra 1815 s pohonem všech čtyř kol. Naše jednotka loni zaznamenala patnáct výjezdů a rok předtím jedenáct,“ vypočítal starosta Holas. Letos měli Olbramovičtí první výjezd před měsícem, zasahovali u požáru komína.

Od snů k plánům se v Olbramovicích pomalu posunuje záměr stavby nové zbrojnice. „Ta nynější je hospodářský objekt přestavěný na dvě garáže a už přestává vyhovovat. V dlouhodobém výhledu je proto stavba nové. Máme výbornou spolupráci s obcí a ta nyní chystá nový územní plán. Od toho by se mohly odvíjet další úvahy, “ naznačil starosta hasičů Jaroslav Holas.

Převrácené auto. Ilustrační foto.
Auto skončilo na střeše, řidička je pouze lehce zraněná