„Telefon nefunguje. Nefunguje,“ rozpačitě opakuje pokladní ze znojemského hradu skupince lidí v modrých uniformách s připravenými bloky a tužkami. Z okna v prvním patře historické památky už přitom vychází hustý dým. A ozve se i nesmělý výkřik figuranta: „Pomóc!“

První záznam hasičů v hodnocení taktického cvičení tak nevyzní nejlépe. „Menší potíže byly při komunikaci, především při ohlašování požáru. Tento problém se odstraní, příště se opakovat nebude,“ hodnotí velitel znojemských hasičů Petr Mareš.

Do pěti minut po následném volání mobilním telefonem však už přijíždí první auto, hasiči roztahují hadice, s nosítky a kyslíkovými maskami hledají raněné. Těch se na prvním nádvoří ujímají zdravotníci a po prvním ošetření je nakládají do sanitky. Závěr zhruba hodinové akce patří vynášení historických sbírek, které pro případ cvičení imitují obyčejné židle. V těchto krocích už velitelé hasičů nenacházejí větší chyby.

„Všechny cíle, které jsme si stanovili, byly splněny. První jednotka znojemských profesionálních hasičů byla na místě do pěti minut. Ostatní přijížděli podle svých stanovišť. Poslední dorazili za pětatřicet minut po nahlášení. Samotný zásah trval šedesát minut,“ shrnuje Mareš.

Přes pivovar

Ostrý zásah by, v tomto případě, vypadal zřejmě trochu jinak. „Největším problémem by byl vjezd zásahové techniky přes areál pivovaru a následný příjezd a otáčení na nádvoří. Zcela nemožné je použití výškové techniky, protože přes historický most přes hradní příkop mohou jen vozidla do čtyř tun. Dnes jsme si vyzkoušeli, co by nás na hradě skutečně čekalo a jakou techniku bychom mohli použít,“ doplňuje velitel.

Cvičení se účastnily profesionální hasiči ze Znojma, Moravského Krumlova a Hrušovan nad Jevišovkou a dobrovolní hasiči z Vranova nad Dyjí, Slupi a Jevišovic. Zasahovalo celkem pětadvacet hasičů a tři velitelé.

„Cílem je zdolat simulovaný požár, zachránit turisty a zaměstnance a evakuovat exponáty,“ popisuje téma cvičení mluvčí krajských hasičů Pavla Pražáková.

Na hradě ve skutečnosti nehořelo už několik staletí. „Z historických pramenů víme, že na hradě hořelo naposledy v roce 1630. A doufám, že tady stejně dlouho hořet nebude. Při skutečném požáru by ale nejdůležitější bylo zachránit lidi a pak samozřejmě hodnotné sbírkové předměty,“ říká Vladimíra Durajková, ředitelka znojemského Jihomoravského muzea, pod jehož správu hrad spadá.

„Se zásahem nebyly problémy až na to, že se nám zablokovala telefonní linka, takže vzniklo malé zpoždění s oznámením požáru. Ale snad to bylo v limitu,“ dodává.

Kvůli záplavám

V blízké době chystají hasiči simulovaný zásah i v budově okresní správy sociálního zabezpečení a na mlýnském náhonu pro případ záplav.