Ta se už od roku 1991 zabývá prodejem, projektováním a instalacemi hasících zařízení a elektrické požární signalizace. Provádí také revize, opravy a rekonstrukce těchto zařízení, včetně hasicích přístrojů.

Jaká je vaše zkušenost: kupují si nyní majitelé nemovitostí hasící přístroje, nebo spíše spoléhají na štěstí?
Většina předpokládá, že zrovna u nich hořet nebude. Jsou samozřejmě výjimky. Mají třeba firmu, ve které hasící přístroj být musí, nebo si ho pořídí do garáže. Takto uvědomělých lidí ale moc není.

Jaké velikosti hasících přístrojů jsou k mání především pro majitele rodinných domů?
Ve vyhlášce je to dáno hasící schopností. Přístroj musí mít hasící schopnost 34A, což reprezentuje množství hořlavé látky, které musí hasicí přístroj uhasit.Obecně se tedy nedá říct, že pro rodinný domek stačí pětikilový, nebo šestikilový hasicí přístroj. Na konkrétní dům může stačit třeba i dvoukilový přístroj s chemickým hasivem.

O které hasící přístroje mají lidé nejvíce zájem?
Samozřejmě o ty nejlacinější, tedy práškové. Ceny se u nich pohybují mezi devíti sty až dvanácti sty korunami, podle prodejce.

Pokud by šlo o běžně vybavený dvoupodlažní rodinný dům. Jaký hasicí přístroj byste do něj doporučil jako ideální?
Obecně lze opět říct, záleží na vybavení domu. Univerzální jsou hasicí přístroje s náplní CO2, který se hodí i na elektroinstalaci, elektroniku a podobně. Pokud budete hasit práškovým přístrojem například chemikálii, tak může dojít k naleptání elektroniky a dalších prvků, které vůbec nehořely.
CO2 je inertní plyn, který se dá použít i na hašení elektroniky jako jsou pračka, lednička, televize a podobně. To jsou přístroje, jejichž elektroinstalace může vzplanout nejčastěji.

Jakou velikost hasicího přístroje bych si měl obstarat třeba na byt o velikosti sto metrů čtverečních?
Měl by stačit pětikilový přístroj CO2, nebo šestikilový práškový. Pro první zásah se dá samozřejmě použít i voda z vodovodu. Rozumný člověk si alespoň nějaký hasicí přístroj pořídí. Dnes má doma každý drahé věci a ten, kdo trochu předvídá, tak alespoň nějaký hasicí přístroj doma má.

Jak dlouho mám jistotu, že mi bude nově zakoupený přístroj fungovat?
Životnost hasicích přístrojů je dána vyhláškou. U práškových, vodních a pěnových je to dvacet let, u CO2 čtyřicet let. Po této době musí být přístroj vyřazen z provozu. Před touto dobou pak v případě, že je přístroj poškozený, rezavý či jinak znehodnocený. Jde o tlakovou nádobu.
Hasící přístroj by měl být navíc nejméně jednou ročně kontrolován. To je ale dobrovolné a nikoho tedy nelze nutit. Pak se ale může stát, že tři sta šestašedesátý den po zakoupení už nebude fungovat.

Hasící přístroje
Nový dům bez hasicího přístroje? Pokuta 25 tisíc
MARTIN DOHNAL
Praha - Stavíte rodinný dům? Počítejte s tím, že budete muset investovat také do minimálně jednoho hasicího přístroje a požárního hlásiče.
Pokud máte ale garáž, budete si muset pořídit hasicí přístroj i tam. To jsou jen některé z povinností, které pro majitele domů zavádí nová vyhláška. Ta začne platit od července.
„Bez splnění podmínek stanovených vyhláškou nebudou nové stavby schváleny,“ varuje tiskový mluvčí hasičů Petr Kopáček.
Pokud byste vyhořeli a hasiči by následně zjistili, že jste některou ze zákonných povinností zanedbali, hasiči vám pak mohou ještě udělit pokutu ve výši pětadvacet tisíc korun.
„Lidé by ale byli sami proti sobě, kdyby vyhlášku porušovali. Případný požár může snadno způsobit mnohonásobně vyšší škody, než je investice do hasicího přístroje nebo hlásiče,“ říká Kopáček.
V současné době se české požadavky na požární bezpečnost rozcházejí s předpisy Evropské unie. To je také jeden z důvodů, proč vyhláška nyní vyšla. Hasiči si od ní ale především slibují menší počet mrtvých a zraněných při požárech.
„Těší nás, že díky vyhlášce se diskutuje o problematice požární ochrany, důležitosti hasicích přístrojů a hlásičů požáru,“ dodává Kopáček.