Společnými silami prověřili místo, které by bylo vhodné pro kontrolu, dekontaminaci i soustředění záchranných složek v případě radiační havárie Jaderné elektrárny Dukovany. 

Prostory jsou předem vytipovány a Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje tato místa v uplynulých letech prakticky ověřil. „Letos bylo na řadě poslední místo v areálu zemědělského družstva v Olbramovicích na Znojemsku,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

V zemědělském družstvu v Olbramovicích na Znojemsku cvičili hasiči. Ověřovali zřízení dekontaminačního místo pro případ havárie Jaderné elektrárny Dukovany.V zemědělském družstvu v Olbramovicích na Znojemsku cvičili hasiči. Ověřovali zřízení dekontaminačního místo pro případ havárie Jaderné elektrárny Dukovany.Zdroj: HZS JHM

Jak doplnil, výstupem výcviku bude katalog, který jednoznačně mapuje prostor a stanoví rozmístění sil a prostředků. „Jakékoli jednotky HZS krajů či síly a prostředky vyslané v případě radiační havárie by měly být na jeho základě schopny místo samostatně zprovoznit,“ vysvětlil Mikoška.

Železniční vlečka vede z nádraží Rakšice až do areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Na trase se opravily dva mosty.
Mosty jsou opravené, vlaky mohou zásobovat Dukovany dalších šedesát let

Praktického prověření se zúčastnili hasiči z pěti stanic HZS Jihomoravského kraje a jednotka SDH předurčená pro plnění úkolů na úseku ochrany obyvatelstva, dále také výjezdová skupina chemické laboratoře jihomoravských hasičů a zástupci krajského ředitelství. „Nenahraditelnými pomocníky byly naše drony, které zajistily dokumentaci celého areálu z ptačí perspektivy,“ poukázal mluvčí hasičů.

Místo určené pro civilisty

Veškerá technika se shromáždila na hasičské stanici Brno-Líšeň. Odtud kolona vyrazila v doprovodu policistů do Olbramovic. „V ověřování dekontaminačních míst v kraji se jednalo o poslední místo určené pro civilní obyvatelstvo. Proto byly na výcvik pozváni také zástupci úřadů, organizací a složek, kterých by se případná radiační havárie Jaderné elektrárny Dukovany mohla také dotknout,“ zakončil Mikoška.

Cvičení se konalo minulý týden. Hasiči o něm informovali v pondělí 8. dubna.